Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Doktorantka z AGH ze stypendium Fulbright Junior Research Award

Zdjęcie doktorantki na niebieskim tle

Doktorantka z AGH ze stypendium Fulbright Junior Research Award

Doktorantka w Instytucie Elektroniki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, mgr inż. Magdalena Rybicka, otrzymała stypendium Fulbright Junior Research Award i odbędzie 10-miesięczny staż w Center for Language and Speech Processing, Johns Hopkins University (Baltimore, USA). Pod kierunkiem prof. Najima Dehaka oraz dr. Jesusa Villalby poprowadzi tam badania naukowe z zakresu przetwarzania sygnałów audio zawierających mowę wielu osób, w zastosowaniu dla systemów rozpoznawania mowy i mówców.

Magdalena Rybicka ukończyła studia inżynierskie oraz magisterskie z wyróżnieniem na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Obecnie realizuje pracę doktorską w Zespole Przetwarzania Sygnałów pod kierunkiem dr. hab. inż. Konrada Kowalczyka, profesora AGH. Temat jej pracy doktorskiej dotyczy przetwarzania sygnałów mowy w trudnych warunkach akustycznych.

W swojej dotychczasowej pracy zajmowała się rozwijaniem systemów rozpoznawania oraz diaryzacji mówców. Obecnie wdrażane systemy wykorzystujące technologie przetwarzania mowy, np. asystenci głosowi czy też systemy dialogowe, dążą do jak największego zwiększenia komfortu i łatwości korzystania z oprogramowania przez użytkownika. Z tego względu przed tego typu systemami stawiane są dodatkowe wyzwania w postaci odporności na trudne warunki akustyczne, jak pogłos pomieszczenia, hałasy pochodzące z otoczenia mówcy, a w szczególności mowa innych osób.

Fulbright Junior Research Award to stypendia dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych. Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej.

 

Lista osób nominowanych do Fulbright Junior Research Award 2022/2023

 

Stopka