Blisko pół miliona zł dla Studenckich Kół Naukowych AGH

Zdjęcie przedstawia trzech uśmiechniętych studentów stojących obok dużego ekranu aparatury badawczej w laboratorium. Są zwróceni do siebie twarzami i rozmawiają. Na szafie obok znajduje się czerwone poszycie bolidu sportowego nad którym pracują.

fot. KSAF AGH

Blisko pół miliona zł dla Studenckich Kół Naukowych AGH

Dofinansowanie o łącznej wartości 484 087,49 zł trafi do Studenckich Kół Naukowych AGH z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Środki te pozwolą rozwinąć i udoskonalić osiem nowatorskich projektów naszych studentów.

Projekty z dofinansowaniem

• tytuł projektu: Innowacyjny system automatycznej kontroli upraw żywności w układach izolowanych
    nazwa SKN: AstroBio AGH
    opiekun: dr Agata Kołodziejczyk, Centrum Technologii Kosmicznych
    przyznana kwota: 70 000,00 zł
  • tytuł projektu: Opracowanie i budowa kompozytowego zawieszenia do pojazdu klasy SAE/Formuła Student
    nazwa SKN: KiNeMaTiCs
    opiekun: dr inż. Daniel Prusak, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
    przyznana kwota: 70 000,00 zł
  • tytuł projektu: Badania modeli infrastruktury tubowej oraz elementów konstrukcyjnych związanych z technologią Hyperloop w środowisku próżniowym
    nazwa SKN: Transpeed AGH
    opiekun: dr inż. Rafał Rumin, Wydział Zarządzania
    przyznana kwota: 69 975,49 zł
  • tytuł projektu: Rozwój ramienia robotycznego z chwytakiem, opracowanie nowego laboratorium pokładowego oraz usprawnienie systemu autonomicznej nawigacji łazika planetarnego AGH Space Systems
    nazwa SKN: AGH Space Systems
    opiekun: dr inż. Mariusz Gibiec, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
    przyznana kwota: 67 192,00 zł
  • tytuł projektu: Opracowanie systemu decyzyjnego opartego o dane wizyjne do sterowania autonomicznym pojazdem wyścigowym
    nazwa SKN: MECHATRONICS
    opiekun: dr hab. inż. Piotr Kohut, prof. AGH, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
    przyznana kwota: 57 000,00 zł
  • tytuł projektu: Rozwój napędu wykorzystywanego w autonomicznych pływających stacjach badawczych używanych do monitorowania wód śródlądowych
    nazwa SKN: AGH Solar Boat
    opiekun: dr inż. Krzysztof Sornek, Wydział Energetyki i Paliw
    przyznana kwota: 50 920,00 zł

***

Program „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” został ustanowiony we wrześniu 2020 r. Jego celem jest wsparcie studentów w realizacji innowacyjnych projektów, podniesienie jakości działalności kół naukowych, a także usprawnienie mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych do sfery gospodarczej. W ramach przedsięwzięcia możliwy jest także zakup certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.

Do tegorocznej edycji programu zgłoszono 308 wniosków. Do finansowania zakwalifikowano 174 projekty o łącznej wartości 9 762 184,99 zł.