Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Badanie nt. korzystania z publikacji naukowych

Badanie nt. korzystania z publikacji naukowych

Polska Izba Książki (PIK), skupiająca wydawców m.in. książek naukowych, przeprowadza badania opinii pracowników/pracowniczek naukowych i dydaktycznych oraz studentów/studentek na temat korzystania z publikacji naukowych. Do udziału w badaniu zostały zaproszone wszystkie polskie uczelnie akademickie.

Badanie ma na celu odpowiedź na pytania, jak obecnie wygląda dostęp do publikacji naukowych. Współczesne praktyki lekturowe bardzo się zmieniły za sprawą Internetu, digitalizacji i wszechobecnych urządzeń mobilnych. Monitorowanie tego procesu pozwoli PIK zaproponować rozwiązania, które będą lepiej służyć społeczności akademickiej. Najważniejsze kwestie to jak ułatwić pracownikom i studentom dostęp do publikacji naukowych w sposób zapewniający bezpieczeństwo prawne oraz jak pozyskać środki finansowe na działalność bibliotek w zakresie upowszechniania publikacji naukowych, które są wydawane tradycyjnie i cyfrowo.

Ankieta jest anonimowa, składa się wyłącznie z pytań zamkniętych, a jej wypełnienie zajmie ok. 5 min.

Ankiety można wypełniać do 31 maja br. Raport zbiorczy zostanie opublikowany na stronie internetowej PIK do końca czerwca 2023 r.

Stopka