Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

AGH Space Systems na ostatniej prostej przed zawodami URC

Zdjęcie Kalmana poruszającego się po alejce kampusu AGH. Za łazikiem kroczy 7-osobowa grupa studentów i studentek. Jedna ze studentek trzyma w dłoniach flagę AGH.

fot. źródło facebook.com/aghspace

AGH Space Systems na ostatniej prostej przed zawodami URC

Zespół AGH Space Systems ma za sobą próbę generalną z testami terenowymi Kalmana. To jeden z kluczowych etapów intensywnych przygotowań do finału najważniejszych międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge (URC), które odbędą się na przełomie maja i czerwca br. na pustyni w Utah (USA). Ich organizatorem jest The Mars Society, organizacja działająca na rzecz badań, eksploracji i kolonizacji Marsa.

Próba generalna przed zawodami odbyła się na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękini. Zespół przygotował się, a nawet spakował, jak na zawody w Stanach Zjednoczonych. Sekcja marketingu i logistyki opracowała i skoordynowała konkurencje, na wzór tych, jakie czekają zespół podczas właściwych zawodów i realnej rywalizacji: jazda po trudnym terenie, poszukiwanie i przenoszenie przedmiotów, obsługa przełączników i narzędzi, jazda autonomiczna, pobieranie i badanie próbek gleby. Członkowie zespołu wcielili się także w sędziów – bazując na wiedzy na temat zasad punktacji, zdobytej podczas startów w zawodach, oceniali przebieg poszczególnych konkurencji. Próba uwzględniała nawet długość przerw, jakie następują w trakcie prawdziwej rywalizacji. To ważne, gdyż każde z zadań wymaga przygotowania odmiennej konfiguracji robota.

fot. Miłosz Dubiel, KSAF AGH

Fragment stołu a na nim laptop i monitory na których obserwowany jest widok z kamer Kalmana.

Zespół AGH Space Systems jest zadowolony z przebiegu testów i podsumowuje całość przygotowań:

– Czas przed zawodami zawsze jest dla nas niezwykle intensywny, a wprowadzanie ulepszeń do konstrukcji to nie jedyne nasze zajęcie. Doświadczenia, które zebraliśmy przez ostatnie lata, wykorzystujemy, aby usprawnić przygotowania – weryfikację stanu technicznego konstrukcji, a nawet rozmieszczenie w walizkach najmniejszych części Kalmana.

Jak będę wyglądać zawody URC?

Na pustyni w Utah do rywalizacji stanie 37 studenckich drużyn reprezentujących uczelnie z USA, Kanady, Bangladeszu, Indii, Australii, Czech, Meksyku, Turcji i Egiptu. Z Polski wystartuje aż pięć zespołów – po jednym z AGH oraz politechnik: Warszawskiej, Świętokrzyskiej, Częstochowskiej i Wrocławskiej.

Łaziki muszą spełniać ściśle określone kryteria techniczne, również te dotyczące wagi, wymiarów, a nawet limitu poniesionych na ich skonstruowanie kosztów finansowych. Wystartują w następujących konkurencjach:

  • sprzętowej (Maintenance Mission) – wymagającej wysokiej precyzji w obsłudze panelu za pomocą ramienia robotycznego,
  • nawigacyjnej (Navigation Mission) – sprawdzającej umiejętności łazika w zakresie jazdy autonomicznej po nieznanym terenie,
  • dostawczej (Delivery Mission) – polegającej na pokonaniu trudnego terenu oraz dostarczaniu astronaucie niezbędnych przyrządów,
  • naukowej (Science Mission) – której celem jest sprawdzenie, czy w pobranych próbkach gleby istnieją formy życia.

Ponadto zespoły czeka prezentacja przed wymagającymi sędziami – ekspertami w branży. Każda konkurencja jest punktowana, ale są też punkty karne.

Nie możemy się doczekać rywalizacji! Trzymajcie za nas kciuki! – mówią studenci AGH.

Stopka