AGH przystąpiła do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji

Pięć osób stoi w rzędzie (czterech mężczyzn i kobieta). Wszyscy elegancko ubrani, dwóch mężczyzn stojących w środku trzyma ciemnoniebieskie teczki z dokumentami

Fot. AGH

AGH przystąpiła do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji

20 marca 2023 r. AGH przystąpiła do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji (SITPF) w charakterze członka instytucjonalnego. Stosowny akt podpisali wiceprezes stowarzyszenia i jego członek honorowy Janusz Ptak oraz Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Rafał Wiśniowski.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji jest najstarszą organizacją polonijną zrzeszającą inżynierów i techników oraz jedną z najstarszych organizacji polonijnych w ogóle. Idea założenia SITPF powstała w 1917 r.

W spotkaniu, które towarzyszyło podpisaniu umowy, brali udział: dr hab. inż. Katarzyna Major-Gabryś, prof. AGH – Prodziekan Wydziału Odlewnictwa, dr hab. inż. Piotr Pacyna, prof. AGH – Prodziekan Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, dr hab. inż. Tomasz Bergier – Prodziekan Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, prof. dr hab. inż. Jan Deja – Prodziekan Wydziału Matematyki Stosowanej, dr inż. Jerzy Dzieża – Prodziekan Wydziału Matematyki Stosowanej, dr inż. Małgorzata Żabińska-Rakoczy – Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Uczelniami Francuskimi, dr inż. Dominik Kowal – prezes zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o. (spółka celowa AGH), zastępca dyrektora Centrum Transferu Technologii AGH ds. Przedsiębiorczości Akademickiej, Marta Foryś – Dyrektor Centrum Spraw Międzynarodowych AGH.

W składzie delegacji z Francji (oprócz członków SITPF) obecni byli także przedstawiciele przedsiębiorców i instytucji biznesowych: Michel Pillefer – wiceprezydent Izby Handlowo-Przemysłowej Loir-et–Cher i przedstawiciele największej federacji pracodawców we Francji Francuskiego Ruchu Przedsiębiorców (MEDEF).

21 marca 2023 r. delegaci z Francji wspólnie z przedstawicielami AGH uczestniczyli w spotkaniu w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Była to okazja do dyskusji na temat współpracy nauki i biznesu oraz rozmów z przedstawicielami małopolskich przedsiębiorców.