Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie o współpracy

Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn w średnim wieku w garniturach pozujących do zdjęcia w trakcie uścisku dłoni. Mężczyźni uśmiechają się i trzymają w rękach zielone teczki ze złotym logotypem AGH. W tle widać zabytkowe meble oraz obrazy zdobiące pomieszczenie.

Prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna oraz Rektor AGH prof. Jerzy Lis, fot. AGH.

AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie o współpracy

Wspólne projekty badawcze z obszaru eksploracji kosmosu, konferencje naukowe, wzajemne wsparcie eksperckie, wymiana pomysłów i doświadczeń, a także praktyki dla studentów AGH w POLSA - to główne założenia porozumienia o współpracy podpisanego dziś przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Polską Agencją Kosmiczną.

AGH i POLSA deklarują długoterminową współpracę naukową oraz m.in. wspólną organizację konferencji naukowych, seminariów, wspólne uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych wydarzeniach związanych z sektorem kosmicznym czy wsparcie eksperckie przy składaniu wniosków o granty. Instytucje planują także aplikować wspólnie o środki zewnętrzne na projekty naukowe i badawczo-rozwojowe. Studenci AGH będą mieli także możliwość odbycia praktyk studenckich w POLSA.

 - Podpisane dziś porozumienie z Polską Agencją Kosmiczną to dla nas kluczowa współpraca, gdyż od kilku lat w AGH bardzo mocno skupiamy się na rozwoju technologii kosmicznych - powiedział prof. Jerzy Lis, Rektor AGH. - Właśnie budujemy siedzibę działającego od dwóch lat Centrum Technologii Kosmicznych AGH, gdzie nasi naukowcy oraz studenci będą mieli świetne warunki do badań związanych z sektorem kosmicznym. Dzięki współpracy z POLSA także nasze organizacje studenckie - m.in. AGH Space Systems czy SpaceTeam AGH - zyskają jeszcze większe możliwości rozwoju. Mamy ambitne plany badawcze i cieszymy się, że będziemy je realizować wspólnie z tak kompetentnym partnerem.

W ocenie Prezesa POLSA prof. Grzegorza Wrochny: – Współpraca z silnymi akademickimi ośrodkami naukowymi, zainteresowanymi rozwijaniem kompetencji w zakresie badań i innowacji, to realizacja przemyślanej długofalowej strategii Agencji. W strategii tej POLSA jest aktywnym pośrednikiem pomiędzy światem nauki i biznesu, bierze udział w kontaktach zagranicznych, monitoruje najnowsze trendy i sprzyja edukowaniu i pozyskiwaniu przyszłych kadr rodzimej branży kosmicznej.

W AGH od listopada 2020 roku działa Centrum Technologii Kosmicznych, którego celem jest m.in. realizacja badań i edukacja w zakresie technologii kosmicznych oraz promowanie badań kosmicznych.

Prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH dodaje:  Rozpoczęła się era „nowego kosmosu”. Czekają nas wyzwania związane z misjami kosmicznymi oraz wprowadzenie zdobyczy technologii kosmicznych do codziennego życia. Dzięki współpracy z POLSA, będziemy mieli możliwość aktywnego udziału w rozwoju technologii oraz budowie polskiego potencjału kosmicznego. Dla CTK AGH ta współpraca ma fundamentalne znaczenie, ponieważ wyznacza nam kierunki, w których musimy się rozwijać oraz otwiera drzwi do współpracy z całym kosmicznym światem.

Sektor inżynierii kosmicznej w AGH jest także z sukcesami rozwijany przez studenckie koła naukowe. Zespół AGH Space Systems jest zwycięzcą tegorocznego konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge. Z kolei studenci z SpaceTeam AGH zajęli 2. miejsce w konkursie na budowę przenośnika księżycowego regolitu organizowanym w USA. Ostatnio członkinie koła naukowego AstroBio AGH wzięły udział w pierwszej w pełni żeńskiej analogowej misji kosmicznej uczestnicząc w eksperymentach związanych z produkcją żywności czy optymalizacją zużycia wody.

Od lewej: Maciej Myśliwiec, prof. Grzegorz Wrochna – Prezes POLSA, prof. Jerzy Lis – Rektor AGH, prof. Rafał Wiśniowski – Prorektor AGH ds. Współpracy, Agnieszka Wójcik oraz prof. Tadeusz Uhl – Dyrektor CTK AGH, fot. AGH.

Zdjęcie przedstawia grupę szczęściu osób w różnym wieku w formalnym odzieniu pozujących do grupowego zdjęcia. Osoby uśmiechają się. W tle widać zabytkowe meble oraz obrazy zdobiące pomieszczenie.

Umowę podpisali obecni podczas uroczystości Rektor AGH, prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy AGH, prof. Rafał Wiśniowski oraz prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jej zadaniem jest m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Stopka