Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

A gdyby tak przenieść się w czasie? W AGH startują larpy – gry fabularne odgrywane w rzeczywistości

A gdyby tak przenieść się w czasie? W AGH startują larpy – gry fabularne odgrywane w rzeczywistości

AGH rozpoczyna cykl wydarzeń typu larp (z ang. live action role-playing). Jest to kulturalne przedsięwzięcie polegające na wspólnym odgrywaniu ról na wzór improwizowanego teatru. Inscenizowany spektakl z udziałem graczy rozgrywany będzie m.in. w historycznym budynku Akademii, w tym auli głównej AGH.

Akcja larpa może być osadzona zarówno w świecie rzeczywistym, jak i fikcyjnym. Odbywa się na pograniczu improwizowanej gry fabularnej i sztuki, w której uczestnicy odgrywają przydzielone wcześniej role. Kraje skandynawskie przodują w organizowaniu larpów, a tę formę angażującej, kulturalnej rozrywki wybiera w tych krajach więcej osób niż grę w koszykówkę czy inną grę zespołową. W niektórych szkołach larpy służą do nauki historii, literatury czy wiedzy o społeczeństwie. AGH przystępuje do realizacji wydarzeń tego typu z myślą o rozbudowaniu oferty kulturalnej uczelni, zaangażowaniu studentów, pracowników oraz miłośników teatru czy literatury do wspólnej zabawy.

Dodatkowa wartość larpów, na co zwracają uwagę organizatorzy, to możliwość doświadczania przez uczestników ról i postaw, z którymi na co dzień nie mają do czynienia, lub z którymi się nie identyfikują. Larpy mogą poruszać trudne społecznie tematy, problemy moralne, wywoływać silne emocje i skłaniać do myślenia.

Larp AGH pod tytułem „Testament Orłowskiego” rozgrywany będzie na terenie kampusu AGH, w gmachu głównym Akademii. Gracze, uczestnicy spotkania, wcielą się we wcześniej przygotowane role. Fabuła larpa AGH osadzona jest w fikcyjnym, nieistniejącym totalitarnym państwie i opowiada o zjeździe władz, decydujących o losach kraju w godzinie kryzysu. Fabuła wydarzenia zawiera elementy fantastyki w stylu lemowskim i jest bezpośrednim nawiązaniem do roku Stanisława Lema. Dodatkowym atutem będzie wykorzystanie w scenografii larpa historycznych maszyn i sprzętu elektronicznego, który zgromadzony w Muzeum AGH, dostanie drugie życie i będzie pełnić rolę rekwizytów w wydarzeniu. Larp AGH poprzedzony był kampanią wizerunkową, przedstawiającą postaci, które będą odgrywać uczestnicy. Gracze wcielą się m.in. w role polityków, naukowców, tajnych agentów czy wojskowych. Autorami larpa są wykładowca Akademii dr inż. Marek Frankowski oraz pisarz Jan Gąsior.

Jan Gąsior, scenarzysta i współtwórca gry komputerowej „Ghostrunner”, uznanej za najlepszą grę 2020 r. w konkursie Digital Dragons Awards oraz nominowanej do Paszportów „Polityki” w kategorii Kultura Cyfrowa, podkreśla:
Wspólnie ze współorganizatorami z AGH zależy mi na tym, aby scenariusz jak najlepiej oddawał atmosferę i klimat lat 70. czy 80. Wnętrza, które mamy do dyspozycji, tj. główna aula w budynku historycznym czy inne sale w gmachu głównym, to efektowne lokacje i z pewnością będą dla samego larpa wartością dodaną. Gracze będą mieli okazję odegrać zaproponowany przez nas scenariusz z gatunku political fiction w okazałej auli, w holu głównym, który był przecież świadkiem niejednego wydarzenia w ponad 100-letniej historii uczelni.

Współautorem scenariusza i wydarzenia jest pracownik naukowy AGH dr inż. Marek Frankowski z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, doświadczony twórca oraz uczestnik larpów.
– Studenci, młodzi ludzie, uczestnicy wydarzeń kulturalnych coraz częściej i z dużą otwartością poszukują wydarzeń z obszaru kultury, w które będą mogli sami się zaangażować i które będą mogli także współtworzyć. Larp daje takie możliwości. Ten rodzaj rozrywki może wydawać się podobny do świata gier komputerowych, ale daje uczestnikom dużo więcej – gracze mogą doświadczyć stworzonej fabuły w rzeczywistości. Dodatkowo w AGH mamy doskonałe warunki lokalizacyjne do stworzenia bardzo różnych rodzajów fabuły. Sam budynek główny, z krużgankami, okazałą aulą czy rozbudowanym holem i schodami może być tłem dla niezwykle barwnych opowieści – mówi naukowiec.

Larp AGH odbędzie się 26 marca 2022 r. w godzinach wieczornych. Organizatorzy przygotowali role dla 60 uczestników.
Wydarzenie ma charakterotwarty i skierowane jest zarówno do doświadczonych graczy jak i osób początkujących, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z larpami.


Szczegółowe informacje: Larp AGH „Testament Orłowskiego”

Stopka