26.02.2018

Artystyczne interpretacje solnych wyrobisk

Dominika Janicka „Kierat malowany światłem”

Dominika Sokół „Komora Maria Teresa”

Do 26 lutego br. w budynku Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej można oglądać poplenerową wystawę prac studentów i wykładowców Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. „Solne wnętrza”. Ekspozycja jest efektem współpracy zainicjowanej między wydziałami.

Projekt „Solne wnętrza” został zrealizowany przez Wydział Architektury Wnętrz (WAW) krakowskiej ASP i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Studenci i pedagodzy z Pracowni Malarstwa i Rysunku Katedry Sztuk Pięknych WAW wzięli udział w warsztatach artystycznych, jakie odbyły się w marcu 2017 r. w podziemnych wyrobiskach kopalni soli w Wieliczce. Rozpoczęły je wykłady, które wprowadziły uczestników pleneru w problematykę artystyczną oraz przybliżyły im walory historyczno-przyrodnicze zabytkowej kopalni. Studenci zostali oprowadzeni po wyrobiskach kopalni soli i zapoznali się z podziemnymi wystawami muzealnymi. Podczas pleneru powstały prace malarskie i rysunkowe. Finalne dzieła studentów zostały dopracowane w pracowni pod kierunkiem prof. ASP dr. hab. Jacka Jędo oraz dr Katarzyny Stryszowskiej-Winiarz.

Najlepsze z powstałych prac stanowią artystyczną interpretację kopalni. Interesujące kompozycje zarówno realistyczne, jak i abstrakcyjne prezentowane były od maja do października 2017 r. na wystawie „Solne wnętrza” w Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce w komorze Modena. Następnie zostały wystawione w Galerii inAW na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.

Wstęp wolny.

Miejsce: Wydział Humanistyczny (ul. Gramatyka 8a, bud. D-13, sala 21)