Wydarzenia w AGH

Biblioteka Główna AGH zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Skrypty i podręczniki Profesorów Akademii Górniczej. Dorobek naukowo-badawczy Profesorów AG w Krakowie w latach 1919-1945”. Wernisaż odbędzie się 15 maja 2024 o godz. 12.00 w holu wystawowym na pierwszym piętrze BG, a po nim w Czytelni Książek Własnych będzie można wysłuchać prelekcji dotyczącej tematu ekspozycji.

Zbiór skryptów i podręczników zasłużonych w swoich dziedzinach nauki Profesorów AG w Krakowie jest wyróżniającą się kolekcją BG AGH. To nierzadko unikatowe pod względem wydawniczym obiekty związane z procesem badawczo-dydaktycznym uczelni oraz historią edukacji technicznej w Polsce. Powstały w wyniku zapotrzebowania na aktualne i wartościowe materiały dydaktyczne. Z powodzeniem służyły pierwszym studentom i studentkom Akademii Górniczej. Cechą charakterystyczną tych pierwszych podręczników jest to, że powstawały w wyniku ścisłej współpracy profesorów i studiujących. Studenci tworzyli notatki z wykładów, opracowywali je do postaci skryptów i powielali metodami małej poligrafii, rozprowadzając następnie między sobą. Młodzież dokładała przy tym starań, by treści nowo powstających publikacji były weryfikowane i autoryzowane przez wykładowców. Opatrywano je często formułą „Według wykładów profesora... w roku akademickim...”. Proste w formie rękopisy i maszynopisy powielone, będące efektem ścisłego współdziałania profesorów oraz studentów i ich organizacji, wydawano w ciągu całego dwudziestolecia międzywojennego. Po wybuchu wojny studenci AG wykorzystywali zdobyte wcześniej umiejętności edytorskie i wspólnie z wykładowcami tworzyli nowe podręczniki, w ramach działalności tajnego nauczania. Powszechne metody druku nie mogły być używane, zatem to, co wtedy wyprodukowano, reprezentuje zbiór różnorodnych technik.

Wystawa jest zwieńczeniem realizowanego w BG AGH od listopada 2022 r. projektu pod nazwą Digitalizacja dorobku naukowo-badawczego Profesorów AG w Krakowie w latach 1919–1945. Projekt sfinansowano ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych (nr SONB/SP/548765/2022). Celem projektu było upowszechnienie informacji naukowej o historycznej kolekcji skryptów i podręczników Profesorów Akademii Górniczej w Krakowie za lata 1919–1945 i ich cyfrowe udostępnienie na komputerach w czytelniach BG AGH, w intranecie oraz w otwartym dostępie, w zależności od daty wydania i uwarunkowań prawa autorskiego. W efekcie udostępniono online 61 opisów bibliograficznych skryptów i podręczników profesorów AG oraz zdigitalizowano 38 obiektów prezentowanych obecnie w Repozytorium AGH.

Wystawa będzie otwarta do końca lipca 2024.