Skany schronu przeciwlotniczego oraz Barbakanu wykonane przez studentów AGH

Studenci z Koła Naukowego „Geoinformatyka” działającego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH wykonali pomiary inwentaryzacyjne schronu przeciwlotniczego LS-Deckungsgraben nr 7 oraz skanowanie i pomiar fotogrametryczny Barbakanu.

Pomiary inwentaryzacyjne schronu przeciwlotniczego, który położony jest w Parku Krakowskim, zostały wykonane 24 kwietnia br. w ramach współpracy Koła Naukowego „Geoinformatyka” z AGH i Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”. Inwentaryzacja przeprowadzona pod opieką mgr. inż. Wojciecha Matwija (WGGiIŚ AGH) wykonana została techniką skanowania laserowego i uzupełniona klasycznymi pomiarami geodezyjnymi. Dokumentacja pomiarowa oraz zorientowane chmury punktów zostaną przekazane stowarzyszeniu.

„Rawelin” od lat zajmuje się badaniem i wzbogacaniem wiedzy historycznej, a w szczególności odnajdywaniem i dokumentowaniem pozostałości po schronach z czasów II wojny światowej. Wyposażenie wybudowanego przez Niemców schronu nr 7 jest systematycznie i pieczołowicie rekonstruowane przez członków stowarzyszenia. Sam obiekt jest udostępniany dla zwiedzających podczas corocznej „Nocy Muzeów”.

9 maja br. w ramach współpracy członków KNGK Geoinformatyka z dwójką Włochów studiujących na WGGiIŚ AGH wykonano z kolei skanowanie i pomiar fotogrametryczny zabytkowego Barbakanu.

Inwentaryzacja została wykonana za zgodą dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Karkowa Michała Niezabitowskiego. Opiekunami projektu byli mgr inż. Paulina Lewińska oraz mgr inż. Wojciech Matwij (WGGIIŚ AGH). Celem projektu jest wykonanie trójwymiarowego modelu barbarkanu. Ponadto planuje się porównanie dokładności chmur punktów uzyskanych za pomocą skanera z pomiarami otrzymanymi podczas przetwarzania zdjęć fotogrametrycznych.

Studenci z Włoch podejmą próbę wykonania stereopanoramy obiektu oraz wykonają architektoniczną dokumentację Barbakanu. Chmurę punktów pokrytą kolorami pobranymi ze zdjęć udostępniono na stronie youtube Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.

Schron przeciwlotniczy

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/1Yf3CQ6sfuY" frameborder="0" height="293" width="520"></iframe>

Barbakan

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/1SThsKMzzfE" frameborder="0" height="390" width="520"></iframe>