fot. archiwum AGH Solar Boat

AGH Solar Boat wyróżniony w konkursie StRuNA

Zespół AGH Solar Boat otrzymał wyróżnienie w kategorii projekt roku 2017 w ogólnopolskim konkursie dla najlepszych kół naukowych i innych organizacji studenckich StRuNa. Wyróżnienie przyznano za projekt „zawody Monaco Solar & Electric Boat Challenge 2017”.

Skonstruowana przez zespół AGH Solar Boat łódź solarna „Baśka”, nad którą przez dwa lata pracowało blisko 50 osób z siedmiu wydziałów, została zwodowana 13 czerwca 2017 r. w zakolu Wisły w Krakowie. Miesiąc później wystartowała na prestiżowych międzynarodowych zawodach łodzi solarnych „Monaco Solar & Electric Boat Challenge”. „Baśka” w klasyfikacji generalnej złożonej z wyścigu wytrzymałościowego, slalomu oraz wyścigu jeden na jeden, zajęła piąte miejsce. Był to wielki sukces AGH Solar Boat, będącego jedynym uczestnikiem z Polski w tych prestiżowych zawodach.

Nagrody w konkursie StRuNa przyznawane są w pięciu kategoriach: konferencja, wyprawa, projekt, koło naukowe i opiekun naukowy. W tym roku nagrody przyznano już pod raz siódmy. Oceniano przedsięwzięcia zrealizowane przez polskie koła naukowe między 1 października 2016 r. a 30 września 2017 r. Do finału konkursu zostało zakwalifikowanych 40 zgłoszeń z uczelni z całej Polski. Przyznane nagrody rozdano 19 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konkurs organizowany jest przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom”pod patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższegow ramach ogólnopolskiego programuStRuNA, którego celem jest promowanie osiągnięć ruchu naukowego studentów i doktorantów.