fot. arch. AGH Robotics

AGH Robotics w finale ABB IT Challenge

Zespół AGH Robotics opracował platformę edukacyjną umożliwiającą interakcję z robotem przemysłowym i dostał się do finału ogólnopolskiego konkursu technologicznego ABB IT Challenge. 30 maja drużyna AGH będzie rywalizować o wygraną z pozostałymi czterema zespołami.

Studenci z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Michała Soida, Bartosz Widera i Jakub Żak od trzech lat pracują nad rozwiązaniem, które ma ułatwić praktyczną naukę robotyki i dziedzin z nią związanych, takich jak programowanie czy elektronika. Do konkursu ABB IT Challenge zgłosili robota, który pełni taką rolę. Projekt konkursowy zawiera wszystkie cechy robotów przemysłowych, a przy tym nie jest skomplikowany, co pozwala na jego obsługę i konserwację bez specjalistycznej wiedzy. Dodatkowym atutem robota jest rekonfigurowalność i mobilność, dzięki której można łatwo zmienić miejsce pracy. W ramach konkursu zespół opracuje własny system programowania, modyfikujący możliwości aplikacji sterującej i dostosowujący je do poziomu wiedzy użytkownika urządzenia.

Finał konkursu ABB IT Challenge, podczas którego studenci zaprezentują przygotowane projekty odbędzie się 30 maja w Krakowie w siedzibie firmy ABB. Członkowie jury będą oceniać jakość przygotowanej prezentacji konkursowej, aspekt technologiczny projektu i jego funkcjonalność, plan marketingowy oraz poprawność odpowiedzi na zadawane pytania. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma 25 tysięcy zł. Poza główną nagrodą pieniężną na finalistów czekają też atrakcyjne gadżety.

Organizowany po raz dziesiąty konkurs ABB IT Challenge co roku angażuje pasjonatów nowych technologii do tworzenia własnych rozwiązań, dając im szansę na sprawdzenie swoich umiejętności w środowisku biznesowym. Udział w wydarzeniu nie tylko rozwija kompetencje techniczne czy umiejętność sprzedawania własnych pomysłów, ale daje też okazję do networkingu i integracji.