Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Złoty medal z wyróżnieniem dla kamery promieniowania X na wystawie „Geneva Inventions 2016”

Wynalazek zaprezentowany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej został nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem na 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions 2016”.

Nagrodzony wynalazek to kamera cyfrowa do szybkiego i precyzyjnego obrazowania promieniowania X. Jej twórcami są: prof. dr hab. inż. Paweł Gryboś, dr hab. inż. Robert Szczygieł, dr hab. inż. Piotr Maj, dr inż. Krzysztof Kasiński, dr inż. Piotr Kmon, mgr inż. Anna Kozioł z Katedry Metrologii i Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. 

Kompaktowa ultraszybka kamera promieniowania X to przyrząd, który rejestruje obraz z 65 536 pikseli o rozmiarze 75 µm × 75 µm z maksymalną szybkością ponad 20 000 ramek na sekundę. Każdy padający foton jest indywidualnie przetwarzany wewnątrz piksela w tzw. trybie pojedynczego zliczania fotonów. Możliwa jest również rejestracja fotonów z wybranego zakresu energii, co skutkuje poprawą jakości rejestrowanego obrazu, np. redukcją tła pochodzącego od promieniowania fluorescencyjnego. Za rejestrację obrazów odpowiedzialne są zaprojektowane w Katedrze Metrologii i Elektroniki specjalizowane układy scalone, z których każdy zawiera po 50 milionów tranzystorów i tworzy odpowiednią matrycę pikseli. Matryca pikseli charakteryzuje się bardzo dużą jednorodnością – niskim rozrzutem wzmocnienia ~1.9%, pomijalnym rozrzutem efektywnych progów dyskryminacji (zaledwie 8.5 elektronów rms) oraz możliwością pracy z dużym natężeniem promieniowania X (kilka milionów fotonów na sekundę na piksel). Kamera może być wykorzystywana w systemach detekcyjnych nowej generacji, które pracują z promieniowaniem X o dużym natężeniu, np. w badaniach materiałowych, badaniu związków chemicznych, obrazowaniu medycznym, czy też w eksperymentach synchrotronowych. Zaprezentowany prototyp kamery ma powierzchnię aktywną 20 mm × 20 mm, ale dzięki budowie modułowej detektora hybrydowego będącego jądrem kamery, możliwa jest rozbudowa kamery do znacznie większej powierzchni, co poszerza obszar jej zastosowań. Kamera powstała w ramach Projektu Badań Stosowanych nr PBS1/A3/12/2012 finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

„Geneva Inventions” to największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie. Stanowi wyjątkowe forum wymiany pomysłów i doświadczeń pomiędzy wynalazcami, przemysłem i biznesem. W tym roku swoje prace zaprezentowało 695 wystawców z 40 krajów. W sumie można było podziwiać ponad 1000 innowacyjnych rozwiązań. Wśród wynalazców znaleźli się niezależni twórcy, przedstawiciele firm, uczelni oraz agencji rządowych.

Polskie stoisko zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów – oficjalny przedstawiciel Polski na tegorocznej wystawie. Zaprezentowano na nim około trzydzieści rozwiązań polskich twórców – przedstawicieli zarówno instytucji naukowych, jak i przemysłu. Na „ Geneva Inventions 2016” Polska otrzymała 9 złotych medali, w tym 4 z wyróżnieniem, oraz 10 srebrnych i 5 brązowych.

 

Stopka