Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Złoto dla siatkarzy AZS AGH Kraków w Akademickich Mistrzostwach Polski

Drużyna siatkarzy AZS AGH Kraków wywalczyła złoty medal w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej mężczyzn.

W skład zwycięskiego zespołu weszli: Jakub Nowosielski, Piotr Adamski, Jan Fornal, Kamil Maruszczyk, Grzegorz Surma, Adam Smolarczyk, Karol Dudziński, Marcin Kania, Konrad Stajer, Arkadiusz Żakieta, Bartłomiej Gajdek, Szymon Ściślak, Michał Wroniecki. Trenerem mistrzowskiej drużyny jest Andrzej Kubacki.

Nasi reprezentanci rozpoczęli turniej od meczu przeciwko drużynie gospodarzy – Politechnice Opolskiej. Pomimo atutu własnej hali, w której siatkarze z Opola rozgrywają mecze w II lidze mężczyzn, zawodnicy AGH nie dali szans rywalom i rozpoczęli turniej od zwycięstwa. Pozostałe dwa mecze grupowe również zakończyły się wynikami 2:0 dla zespołu AZS AGH Kraków.

Dzięki trzem zwycięstwom nasi siatkarze zajęli I miejsce w grupie. W ćwierćfinale reprezentacja naszej uczelni zmierzyła się z drużyną Akademii Jana Długosza z Częstochowy. Pierwszą partię pewnie wygrali zawodnicy AGH, ale w drugiej trwała zacięta walka. Dzięki doświadczeniu nasi siatkarze przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść i mogli świętować awans do półfinału.

Na tym etapie rozgrywek zostały tylko dwie uczelnie techniczne: Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Poznańska. Ich wspólne starcie w półfinale turnieju oznaczało, że zwycięska ekipa zdobędzie złoty medal oraz tytuł Akademickiego Mistrza Polski Uczelni Technicznych. Stawka była wysoka i reprezentacja AGH podeszła do tego meczu bardzo zmotywowana. Od początku siatkarze z Krakowa narzucili swój rytm rywalom, którzy nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu na bardzo dobrą grę naszych zawodników. Po kilkudziesięciu minutach zespół AZS AGH Kraków cieszył się z awansu do finału mistrzostw oraz złotego medalu dla najlepszej uczelni technicznej.

Reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego, z którą nasz zespół zagrał w finale, była zdecydowanym faworytem mistrzostw. W jej skład wchodzili zawodnicy grający w polskiej ekstraklasie, wspomagani przez brązowych medalistów I ligi mężczyzn. W pierwszej partii meczu siatkarze AGH szybko osiągnęli przewagę, głównie dzięki świetnej dyspozycji na zagrywce. Przeciwnicy popełnili dużo błędów i AGH objęła prowadzenie w meczu (1:0). W drugiej partii zespół z Gdańska grał zdecydowanie lepiej, jednak jakiekolwiek szanse na zwycięstwo Gdańszczan w tej partii pogrzebał trzema asami serwisowymi (od 22:19 do 25:19) nasz zawodnik Kamil Maruszczyk. Trzeci set to zacięta walka punkt za punkt. W decydującej fazie partii AGH zdobyła przewagę, wygrała ostatni set i zdobyła tytuł akademickiego mistrza polski w piłce siatkowej mężczyzn.

Na duże uznanie zasługuje również fakt, że w całych rozgrywkach, rozpoczynając od Akademickich Mistrzostw Małopolski, poprzez turniej półfinałowy w Rzeszowie, nasza drużyna nie straciła ani jednego seta (44:00).

Turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej mężczyzn odbył się w Opolu w dniach 4-7 maja br.