fot. archiwum IChF PAN

Wyróżnienie specjalne w konkursie Złoty Medal Chemii 2016 dla studenta AGH

Studiujący na Wydziale Energetyki i Paliw Mikołaj Nowak otrzymał wyróżnienie specjalne firmy DuPont w promującym najzdolniejszych młodych naukowców prestiżowym konkursie Złoty Medal Chemii.

Tytuł nagrodzonej pracy to Elektrochemiczne wodorowanie kwazikryształów z układu Ti-Zr-Ni. Jej opiekunem naukowym był dr hab. inż. Konrad Świerczek, prof. AGH. Firma DuPont, przyznając swoje wyróżnienia zwracała uwagę m.in. na znaczenie praktyczne pracy, jej wartość naukową, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

Mikołaj Nowak otrzymał 2 tys. zł oraz nagrody rzeczowe. Ponadto, tak jak pozostali finaliści, uzyskał szansę odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej (IChF) PAN wraz z możliwością bezpłatnego zrealizowania zaproponowanych przez siebie badań w laboratoriach instytutu w formie krótko lub długoterminowych projektów.

Złoty Medal Chemii przyznawany jest przez IChF PAN w Warszawie oraz firmę DuPont. Konkurs miał na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym, jak i aplikacyjnym w dziedzinie chemii oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki zrealizowanych i obronionych w Polsce w roku akademickim 2015/2016.

W tym roku do konkursu zgłoszono 50 prac. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 15. Ich autorzy zaprezentowali je w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Do finału przeszło osiem osób, a laureatów wyłoniło jury, w skład którego weszli przedstawiciele IChF PAN oraz firmy DuPont.