Wyróżnienie dla Wydawnictw AGH na Targach Książki w Krakowie

Wydawnictwa AGH znalazły się w gronie oficyn wyróżnionych przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych w konkursie „Gaudeamus” towarzyszącym 19. Targom Książki w Krakowie.

Wyróżniona publikacja to monografia dr inż. Elżbiety Greiner-Wronowej z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki pt. „Archeometria szkieł zabytkowych”.

Książka jest pierwszą w kraju tak gruntowną publikacją z dziedziny archeometrii szkieł. Prezentuje wyniki badań eksperymentalnych szkieł zabytkowych ze zbiorów muzealnych i wykopalisk krajowych oraz pozyskanych ze znanych muzeów zagranicznych. Użyty zestaw metod instrumentalnych pozwolił na szczegółowe poznanie zmian, którym uległo szkło pod wpływem działania czynników zewnętrznych i którym ulega nadal. Uzyskano wiele danych pogłębiających wiedzę na temat mechanizmu korozji szkieł. Ujawniono znaczący wpływ czynników dotąd zaniedbywanych. Książka stanowi obszerne interdyscyplinarne studium łączące wiedzę z zakresu nauki o materiałach i metodach ich badania z wiedzą historyczną o dawnych szkłach. Jest to trudna tematyka i nadal mało powszechna. Jednocześnie wymaga interdyscyplinarnego podejścia, wiedzy archeologicznej, historycznej oraz dotyczącej inżynierskich metod badawczych. W literaturze z dziedziny inżynierii materiałowej nie ma wielu opracowań dotyczących analiz materiałowych różnych artefaktów archeologicznych. Książka zawiera wiele informacji, które z pewnością okażą się przydatne historykom konserwatorom. Badania interdyscyplinarne artefaktów archeologicznych wykorzystujące metody badawcze inżynierii materiałowej ciągle są dziedziną nową i nadal jest niedosyt opracowań literaturowych na ten temat. Prezentowana monografia wypełnia tę lukę.

Celem konkursu jest promowanie i wyróżnianie uczelnianych oficyn wydawniczych za publikowanie najbardziej wartościowych polskich podręczników i skryptów akademickich oraz książek naukowych i popularnonaukowych. Nadesłane na konkurs książki jury oceniało zarówno pod względem merytorycznym, jak i edytorskim.