Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. archiwum organizatorów 10. Forum Inwestycyjnego w Tarnowie

Twórcy robota „Wiatka” zwycięzcami konkursu „Robot Show”

Studenci AGH zostali zwycięzcami organizowanego w ramach 10. Forum Inwestycyjnego w Tarnowie konkursu „Robot Show – zbuduj swojego Robota!”. Nagrodę otrzymali za wielozadaniowy pojazd podwodny „Wiatka”.

Zwycięski projekt został opracowany przez zespół wywodzący się z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w składzie: Sebastian Dawid Olędzki, inż. Jakub Grabek, inż. Łukasz Sadowski. Opiekunami naukowymi są dr Wiesław Olędzki oraz dr inż. Daniel Prusak.

„Wiatka” jest wielozadaniowym pojazdem podwodnym z elastycznym kadłubem o zmiennej geometrii. Przy niewielkich wymiarach, kosztach produkcji i eksploatacji potrafi wykonywać prace podwodne, takie jak oczyszczanie obiektów (np. ujęć wody, kadłubów jednostek pływających) lub może podnosić z dna zbiorników wodnych poszukiwane obiekty. Prace te wymagają od pojazdu znacznej zdolności do przenoszenia wyposażenia dodatkowego, a więc dużego stosunku masy ładunku użytecznego do masy własnej. Cechą charakterystyczną robota jest elastyczny kadłub o zmiennej geometrii, który pozwala na zanurzenie pojazdu podwodnego poprzez regulację jego wyporności. Kadłub robota podwodnego wykonany jest z lekkiej elastycznej rury z materiału o znacznej wytrzymałości na rozciąganie i umocowanej do zewnętrznego szkieletu o lekkiej konstrukcji. Jest ona wypełniana sprężonym gazem, którego ciśnienie regulowane jest w zależności od chwilowej głębokości zanurzenia pojazdu tak, aby nieznacznie przewyższało ciśnienie wody panujące na danej głębokości i zapewniało kadłubowi odpowiednią sztywność. Stosunek masy ładunku użytecznego przenoszonego przez robota Wiatka do jego masy własnej (obliczony dla istniejącego już funkcjonalnego modelu) wynosi 1:1, w porównaniu z wartością 0,1:1 typową dla robotów dostępnych na rynku. Dla przykładu: robot Wiatka o masie 30 kg będzie w stanie wykonać zadanie, jakie wykonują roboty dostępne na rynku o masie 300 kg. Nośność użyteczna pojazdu według wynalazku jest więc znacznie większa od nośności pojazdów podwodnych obecnych już na rynku. Ponadto układ sterowania głębokością zanurzenia jest znacznie lżejszy i prostszy od analogicznych układów pojazdów podwodnych obecnych już na rynku (nie posiada zbiorników balastowych i całego systemu do ich napełniania i opróżniania, ani pędników pionowych), co czyni go bardziej niezawodnym. Ponadto robot Wiatka oferuje daleko idącą modułowość.

Przypomnijmy, że Sebastian Dawid Olędzki, będący autorem mechanizmu działania robota, otrzymał za niego nagrodę główną w VII Ogólnopolskim Konkursie „Student-Wynalazca”. Dzięki tej wygranej zespół pracujący nad robotem wziął udział w najbardziej prestiżowej wystawie wynalazków w Europie „Geneva Inventions”, gdzie także został nagrodzony.

Celem organizowanego od kilku lat konkursu „Robot Show – zbuduj swojego Robota!” jest popularyzacja robotyki wśród młodych ludzi oraz propagowanie zainteresowania nowymi technologiami i naukami ścisłymi. Wydarzenie skierowane jest do studentów oraz uczniów ostatnich lat szkół technicznych. Młodzi konstruktorzy mieli zupełną dowolność i mogli popisać się nieograniczoną pomysłowością, ponieważ jedyną kategorią startową był freestyle. Do konkursu zgłoszono 13 prac, a komisja oceniała m.in. zastosowane oprogramowanie, zaawansowanie logiczne projektu, nowoczesność konstrukcji, a także sposób sterowania. Pod uwagę brane były także możliwości i szanse zastosowania robota.

Stopka