Sukces studentów AGH w prestiżowym konkursie naftowo-gazowniczym

Referat naukowy autorstwa Edyty Mikołajczak, studentki IV roku Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, zwyciężył w konkursie SPE 2016 European Regional Student Paper Contest w kategorii prace studentów studiów I stopnia. Praca Wojciecha Labudy, studenta III roku tego samego Wydziału, zajęła drugie miejsce.

SPE 2016 European Regional Student Paper Contest odbył się w dniach 11-12 kwietnia 2016 r. w Stavanger w Norwegii i towarzyszył konferencji SPE International Conference and Exhibition on Health, Safety, Security, Environment, and Social Responsibility. Do finału europejskiej edycji konkursu na poziomie studiów I stopnia wybrano zalewnie cztery referaty. Zwycięska praca, której opiekunem naukowym jest prof. dr hab. inż. Jerzy Stopa z Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH, nosi tytuł: „Computer modelling for intelligent control of gas-condensate reservoir”. Autorka opisała w niej inteligentny sposób sterowania złożem gazowo-kondensatowym. Oprała go na opracowanym przez siebie algorytmie zachłannym zaimplementowanym przy użyciu wewnętrznego programowania w symulatorze złożowym Eclipse.

Warto dodać, że Edyta Mikołajczak została laureatką tego konkursu po raz trzeci z rzędu: w zeszłym roku europejski finał odbył się w Budapeszcie, a dwa lata temu w Londynie. Dzięki temu studentka AGH brała udział w ogólnoświatowym finale w Houston (2015 r.) oraz w Amsterdamie (2014 r.).

Referat Wojciecha Labudy, którego opiekunem naukowym jest mgr inż. Jacek Hendel z Katedry Inżynierii Gazowniczej Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu, zatytułowany jest Building an Economic Model for African Oil Production. Autor rozważa w nim wpływ różnych globalnych czynników kształtujących popyt na afrykańską ropę.

Finał ogólnoświatowy SPE 2016 Student Paper Contest odbędzie się we wrześniu br. w Dubaju, podczas najważniejszej w świecie SPE konfekcji Annual Technical Conference & Exhibition (ATCE).

Światowy konkurs SPE Student Paper Contest, organizowany przez międzynarodową organizację inżynierską Society of Pertoleum Engineers (SPE), posiada 14 regionalnych edycji i przeznaczony jest dla studentów studiów I, II i III stopnia. Z przesłanych streszczeń prac wybierane są najlepsze w ramach każdego stopnia. Ich autorzy mają możliwość zaprezentowania w pełni swoich referatów podczas finałów etapów regionalnych. Zwycięzcy biorą udział w finale ogólnoświatowym.