Studentka AGH w finale konkursu Ericsson Application Awards 2013

Aplikacja „Straż sąsiedzka”, którą stworzyły Izabela Płokita, studentka informatyki stosowanej na WGGiOŚ AGH oraz Anna Mendak, studentka architektury wnętrz na ASP we Wrocławiu, awansowała do finału międzynarodowego konkursu Ericsson Application Awards 2013 w kategorii „Student”. Gala finałowa odbędzie się 22 maja w Sztokholmie.

Aplikacja umożliwia zgłoszenie niebezpiecznego incydentu lub podejrzanego zachowania. Wówczas sąsiedzi mogą reagować jeszcze przed przyjazdem policji (zwłaszcza w przypadku drobnych, ale uciążliwych spraw).

Sposób działania aplikacji wyjaśnia Izabela Płokita w prezentacji:

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/MxRxL3ZyG4I" frameborder="0" height="293" width="520"></iframe>

W finale rywalami polskich studentek będzie zespół GreenSpark z Portugali. Dwóch studentów z Uniwersytetu w Maderze zaprojektowało aplikację „Sun Monitor”, opartą o technologie w chmurze, która pozwalałaby w tani i bezpieczny sposób zarządzać oraz monitorować produkcję energii w przydomowych panelach słonecznych.

W konkursie brało udział około 200 zespołów z całego świata (m.in. z USA, Kanady, Finlandii, Brazylii, Chin, Austrii, Korei Południowej czy Hiszpanii). Nagroda za pierwsze miejsce w każdej z kategorii Ericsson Application Awards wynosi 25 tys. euro.