Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Drużyna AGH, od lewej: Łukasz Jeleń, dr inż. Tomasz Kryjak, inż. Marcin Kowalczyk; fot. arch. pryw. T. Kryjaka

Student AGH doceniony na międzynarodowych zawodach za projekt systemu wizyjnego do śledzenia obiektów ruchomą kamerą

Student kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej  inż. Marcin Kowalczyk zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Digilent Design Contest 2017 za projekt pn. An object tracking vision system using a moving camera implemented in a Zynq heterogeneous device.

Praca została zrealizowana pod opieką dr. inż. Tomasza Kryjaka z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego AVADER.

Podczas pracy nad projektem stworzony został wbudowany system wizyjny do śledzenia obiektów wykorzystujący ruchomą kamerę z głowicą pan-tilt zbudowaną z dwóch serwomechanizmów. Jako platformę obliczeniową użyto heterogenicznego układu Zynq firmy Xilinx i kartę uruchomieniową Zybo firmy Digilent.

Prezentacja projektu 

<iframe width="520" height="293" src="https://www.youtube.com/embed/ZqGX6iVgyQw" frameborder="0" allowfullscreen=""></iframe>

W finale konkursu, który odbył się w dniach 13-14 maja br. w oddziale firmy Digilent w Cluj-Napoca w Rumunii, przedstawionych zostało 26 projektów wykorzystujących układy FPGA lub Zynq do realizacji różnych zadań, m.in. gier retro, automatycznej segregacji śmieci, wspomagania rowerzysty, itp. Wszystkie prezentacje oceniało jury złożone ze specjalistów z branży układów reprogramowalnych i przedstawicieli firmy Digilent.

Do finału zakwalifikował się również Łukasz Jeleń student II roku kierunku Mikroelektronika w Technice i Medycynie, który w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego AVADER wykonał projekt pn. Visual based odometry for autonomous robot navigation implemented in an FPGA device. Zdobyte w tym roku doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłych edycjach konkursu.

Warto dodać, że praca inż. Marcina Kowalczyka została również doceniony na 54. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego, zajmując pierwsze miejsce w sekcji Automatyka i Robotyka.

Szczegółowe informacje oraz lista osób nagrodzonych

Stopka