Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. Jakub Dąbrowski

Zagłosuj na studencki projekt szachów dla osób niewidomych i słabowidzących

Studenci Mateusz Chmiel z Wydziału Odlewnictwa oraz Wojciech Burzyński z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki pracują nad projektem szachów dla osób niewidomych i słabowidzących.

Skąd wziął się pomysł na tego typu szachy?

Kiedy dwa lata temu zaprojektowałem wg autorskiego wzoru i wykonałem w technologii druku 3D figury szachowe, wygrywając tym samym Konferencję Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego na Wydziale Odlewnictwa, chciałem, by znalazły one szersze zastosowanie – opowiada Mateusz Chmiel – Kilka miesięcy później pomyślałem o niewidomych. Przeszukałem internet i znalazłem przeznaczone dla nich szachy, ale stosowane tam metody były dalekie od ideału. Pomyślałem, że może warto zaprząc do tego celu technikę i wymyślić rozwiązania, które pozwoliłyby osobom niewidomym grać na równym poziomie z pełnosprawnymi przeciwnikami, ale też pomogły niewidomym dzieciom w nauce tej gry od podstaw. Koncepcja przez jakiś czas kiełkowała w mojej głowie, szukałem inspiracji i pomysłów na realizację. Opowiedziałem o tym Wojtkowi Burzyńskiemu, mojemu koledze, a on zareagował entuzjastycznie. Opinie naszych znajomych również były przychylne – większość z nich nigdy nie słyszała o tego typu możliwości – wspomina Mateusz.

Kolejny krok to już wspólna praca obu studentów, którzy wymyślili nowatorskie rozwiązania, takie jak: przystosowane dla niewidomych figury szachowe drukowane w technologii 3D, wspierane magnetycznie mocowanie figur na szachownicy, elektroniczny system rejestracji przebiegu rozgrywki oraz dźwiękowy system rozpoznawania pól na szachownicy. Inicjatywa została także skonsultowana z opiekunem koła szachowego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Pomysł jest w trakcie realizacji – w pełni zaprojektowane i częściowo wydrukowane w 3D są już figury do gry. Opracowana jest także koncepcja funkcjonalności szachów. Obecnie studenci starają się pozyskać środki finansowe i dlatego m.in. zgłosili swój projekt do konkursu CSR Masters, w którym promowane są działania prospołeczne, edukacja i kultura. Zdobyta nagroda pieniężna pomogłaby w realizacji oraz wdrożeniu pomysłu do codziennego użytku, a to pozwoliłoby dotrzeć do większej liczby potrzebujących. W pierwszym etapie udało się zjednać jury, a kolejny to już rywalizacja z dwoma innymi projektami zgłoszonymi przez zespoły studenckie z polskich uczelni. O zwycięstwie zdecydują internauci. Głosować można do 7 lutego 2017 r. poprzez stronę internetową

Autorzy pomysłu sami amatorsko grają w szachy i czynnie działają w Komisji ds. Projektów URSS AGH. Mateusz właśnie uzyskał stopień inżyniera na kierunku Metalurgia, z kolei Wojciech jest studentem III roku Mechaniki i Budowy Maszyn. Szachy dla niewidomych to ich pierwsza realizowana wspólnie inicjatywa.

 

 

Stopka