Studenci WGGiIŚ finalistami konkursu „Pokaż co potrafisz”

7 maja 2012 roku w siedzibie firmy Geomatyka-Kraków odbył się finał konkursu programistycznego „Pokaż co potrafisz” . Miło nam poinformować, że Justyna Jurek zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Michał Wojarski.

Zajęcie I miejsca premiowane jest dwumiesięcznym stażem w firmie płatnym 5000 zł na miesiąc. Ze względu na wyrównany poziom kierownictwo firmy ufundowało również nagrodę za zajęcie drugiego miejsca: dwumiesięczny staż, płatny 4000 zł na miesiąc.

Warto podkreślić, że obydwoje laureaci konkursu to członkowie istniejącej od października 2011 roku Sekcji „µprogrames” Studenckiego Koła Grafiki Komputerowej i Geomatyki (KNGK) działającego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska od 2006 roku. Sekcja powstała z inicjatywy studenta III roku Jakuba Łęgowika, który dostrzegł potrzebę rozszerzenia wiedzy geodety o umiejętność programowania. Początkowo, regularne zajęcia sekcji związane były z programowaniem w języku Basic w środowisku MicroStation by następnie przejść do programowania w językach wysokiego poziomu.

Jako pracę konkursową Justyna Jurek napisała aplikację „ProGEOD 1.0” . To prosty w obsłudze program komputerowy realizujący obliczenia geodezyjne: azymuty oraz długości, miary biegunowe i ortogonalne, pola powierzchni (wraz z wyznaczeniem centroidu dla obszaru), ciągi poligonowe (jednostronnie i dwustronnie nawiązane, także zamknięte), wcięcia kątowe, liniowe oraz wcięcie wstecz. Praca w programie polega na wczytywaniu danych zewnętrznych z pliku tekstowego. Aplikacja ProGEOD udostępnia następujące funkcje:

• wykonywanie raportów z obliczeń, gdzie znajdują się zarówno współrzędne punktów nawiązania, obserwacje, jak i wyniki z obliczeń
  • zapisu wyliczonych współrzędnych punktów do pliku tekstowego
  • zapisywanie do pliku GML współrzędnych punktów (danych i obliczonych) w odpowiednim układzie współrzędnych
  • wizualizację wyników opracowania danych w geodezyjnym układzie współrzędnych

Aplikacja została napisana w języku Java i jak zapewnia nas laureatka, po kilku poprawkach i drobnych udoskonaleniach aplikacja wkrótce zostanie udostępniona za darmo w internecie do pobrania.