Fot. Jarek Galusek/nettg.pl

Studenci AGH najlepsi w Turnieju Wiedzy Górniczej

Studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zajęli trzy pierwsze miejsca w zakończonym 23 lutego 2011 r. Turnieju Wiedzy Górniczej, zorganizowanym w ramach 21. Szkoły Eksploatacji Podziemnej, odbywającej się w Krakowie.

W Turnieju Wiedzy Górniczej biorą co roku udział studenci IV i V roku kierunków górniczych z trzech uczelni technicznych: Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Podzielony na dwie części (testową oraz opisową) konkurs obejmuje swoją tematyką szeroko rozumianą problematykę górnictwa, m.in. systemy eksploatacji podziemnej złóż w Polsce i na świecie, prawne aspekty działalności górniczej, wpływ działalności górniczej na środowisko, restrukturyzację górnictwa po roku 1990 czy historię górnictwa na ziemiach polskich.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział kilkudziesięciu studentów, zaś do finału awansowało siedmioro z nich (po dwie osoby z Politechniki Wrocławskiej i z Politechniki Śląskiej i trzy z Akademii Górniczo-Hutniczej). Po zaciętej walce i zarządzonej dogrywce najlepsi okazali się studenci AGH: pierwsze miejsce przypadło w udziale Dariuszowi Kijance, drugie Aleksandrze Klozie, zaś trzecie Dorocie Jeziorowskiej. Warto nadmienić, iż po raz pierwszy w historii turnieju dwa miejsca na podium zajęły panie.

Zwycięzcy Turnieju zostali uhonorowani podczas uroczystej Gali Konkursowej Szkoły Eksploatacji Podziemnej odbywającej się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Patronat nad zmaganiami turniejowymi objęła redakcja Trybuny Górniczej, fundując trzem najlepszym studentom, na zaproszenie prof. Jerzego Buzka, kilkudniowy wyjazd do Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji oraz galeria z wydarzenia na stronie Portalu Górniczego NETTG.PL