Aktualności

Aktualności

Srebrny medal w kategorii „Freestyle" otrzymał robot Zebulon.

Studenci AGH medalistami RobotChallange 2012 w Wiedniu

Studenci z Koła Naukowego „Integra" działającego przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH zostali medalistami największych zawodów robotów mobilnych w Europie - RobotChallange w Wiedniu.

Wiedeńskie zawody, rozgrywane w dniach 10-11 marca 2012 r., uznawane są za największe i najbardziej prestiżowe w Europie. W ich tegorocznej edycji wzięło udział około 500 uczestników z ponad 20 krajów, a rywalizowali oni w czternastu rozegranych konkurencjach. Klasyfikację medalową zdecydowanie wygrali młodzi konstruktorzy z Polski, deklasując pozostałe reprezentacje. Polacy zdobyli 5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe medale, wyprzedzając m.in. twórców robotów z Niemiec, Szwecji, Szwajcarii czy Austrii.

Złoty medal zdobyli m.in. Michał Gazda i Przemysław Elias, studenci V roku informatyki stosowanej w AGH, których robot o imieniu „Zwierzak" pokonał przeciwników w kategorii „Micro Sumo" (autonomiczne mikroroboty walczące na „macie"; zwycięża ten, który zepchnie z niej przeciwnika). W konkurencji „Line follower z przeszkodami" (robot wyścigowy śledzi tor narysowany czarną linią, omijając przeszkody) srebrny medal zdobył ubiegłoroczny zwycięzca - „Hurricane" autorstwa Marcina Okarmy i Mariusza Kaczmarka (V rok kierunku automatyka i robotyka). Robot z AGH zdobył również srebrny medal w kategorii „Freestyle" - sędziowie docenili układ zaprezentowany przez „Zebulona", którego konstruktorami są studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka: Julia Szymura, Paweł Bańka i Jacek Chmiel. Opiekunem naukowym KN „Integra" jest dr inż. Dariusz Marchewka z Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Warto dodać, że Polacy wygrali klasyfikację medalową największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi rok z rzędu - podczas ubiegłorocznej edycji ich dorobek wynosił 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale.

Naszym konstruktorom serdecznie gratulujemy!

List z gratulacjami Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej dla finalistów z AGH.