Start AGH Racing w zawodach Formuły Student Spain

Po udanych startach we Włoszech i na Węgrzech AGH Racing wzięło udział w zawodach Formuły Student Spain, które rozgrywane są na tym samym torze, co wyścigi F1 – Circuit de Barcelona-Catalunya. Były to zdecydowanie najbardziej profesjonalne zawody, w jakich nasz zespół miał okazję zmierzyć się z innymi zespołami Formuły Student.

Specyfika miejsca, dostęp do infrastruktury, z której korzystają kierowcy F1 i gdzie serwisowane są najbardziej zaawansowane technicznie bolidy oraz odbywają się testy supersamochodów, mających niedługo wejść na rynek – to z pewnością podniosło naszym zawodnikom poziom adrenaliny i dodało zapału do rywalizacji pod gorącym hiszpańskim niebem z najlepszymi zespołami FS.

Zespół dotarł na miejsce dzień przed zawodami. Wolny czas poświęcił na regenerację sił przed startem oraz wizytę na torze, co pozwoliło poczuć ducha współzawodnictwa. Następnego dnia rano wypoczęci i pełni zapału zawodnicy dokonali formalności rejestracyjnych, zorganizowali stanowisko dla bolidu i zajęli się przygotowaniem samochodu do kontroli technicznej.

Kolejny dzień przyniósł pierwsze konkurencje. Rano AGH Racing zaprezentował przed jurorami Biznes Plan. Zaliczył także jeszcze jeden z etapów statycznych – Cost Report. Ocena projektu pojazdu odbyła się następnego dnia rano. Potem nadszedł czas na kontrolę techniczną, która przebiegła bezproblemowo. Sędziowie nie mieli większych uwag i nasz zespół został dopuszczony do konkurencji dynamicznych. Po południu zawodnicy wykonali ostatnie poprawki i ruszyli na Practice Area, aby trochę potrenować i jak najlepiej przygotować się do przejazdów.

Wymiana pompy wody w bolidzie rozpoczęła kolejny dzień zawodów. Problemy z chłodzeniem rozpoczęły się już podczas wieczornego treningu. Usuwanie usterki trwało całe przedpołudnie, ale na szczęście udało się wykonać dwa etapy dynamiczne, czyli przejazdy Acceleration i Skidpad. Zawodnicy postanowili jeszcze przetestować bolid przed konkurencją Autocross. Niestety podczas jazdy pierwszy kierowca miał problemy z redukcją biegów i pojazd wrócił do garażu. Kolejna próba przebiegła już pomyślnie, a wynik w tej konkurencji poprawił drugi kierowca. Dzień był pełen wrażeń i wymagał od zespołu dużo pracy oraz opanowania nerwów. Jednak nastroje przed finałem zawodów były bojowe, a entuzjazm nie opuszczał naszych zawodników.

Ostatni dzień na torze Circuit de Barcelona-Catalunya to zarazem ostatnia konkurencja, czyli Endurance. Po problemach poprzedniego dnia nie było już śladu – samochód spisał się świetnie i AGH Racing po raz drugi w tym sezonie ukończył najtrudniejszą i najwyżej punktowaną konkurencję.

W zawodach FS Spain wzięło udział 70 zespołów. W stawce bolidów spalinowych startowało 40 z nich, w tym AGH Racing. Nasz zespół zajął 14 miejsce w klasyfikacji generalnej, 10 w Skidpad, 11 w Efficiency, 12 w Endurance, 15 w Acceleration, 17 w Autocross, 23 w Design Event, 24 w Cost Report oraz 31 w Business Plan Presentation.