Siedem studenckich projektów wśród Najlepszych z najlepszych! 2.0

Aż siedem studenckich projektów z AGH otrzymało dofinansowanie na uczestnictwo w konkursach, zawodach i konkursach zagranicznych w ramach ministerialnego programu Najlepsi z najlepszych! 2.0.

Najlepsi z najlepszych! 2.0 to kontynuacja programów Najlepsi z najlepszych! oraz Generacja Przyszłości realizowanych w ubiegłych latach przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wśród projektów z AGH, które otrzymały dofinansowanie, znalazły się:

• AGH Solar Boat
    (kwota dofinansowania: 250 000 zł)
  • AGH Racing – udział w międzynarodowych zawodach Formuła Student Combustion & Electric
    (kwota dofinansowania: 250 000 zł)
  • Trójfazowy system eksploracji pozaziemskiej. Budowa rakiety wynoszącej, sondującego lądownika planetarnego oraz wielozadaniowej mobilnej platformy robotycznej, w celu symulowania kompletnej badawczej misji planetarnej oraz ich prezentacji na międzynarodowych zawodach IREC, CanSat oraz URC
  • Studenci AGH w międzynarodowych konkursach i konferencjach branży naftowej
    (kwota dofinansowania: 200 000 zł)
  • Integra – udział w międzynarodowych zawodach pojazdów autonomicznych – FS Driveless
    (kwota dofinansowania: 200 000 zł)
  • Wzmocnienie potencjału naukowego studentów Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej poprzez udział w konkursach i konferencjach międzynarodowych
    (kwota dofinansowania: 194 011,13 zł)
  • Rozwój innowacyjnych projektów naukowych drużyny polskich studentów: wynalazku „System chroniący kierowców przed zaśnięciem i badający koncentrację w trakcie jazdy – Total Car Rescue” i aplikacji mobilnej „Localife”
    (kwota dofinansowania: 45 035,81 zł)

O przyznanie środków finansowych w ramach projektu mogła ubiegać się uczelnia, w której studiuje wybitnie uzdolniony student lub studenci tworzący zespół uczestniczący w międzynarodowych wydarzeniach. Maksymalna kwota dofinansowania na projekt realizowany przez jednego studenta wynosiła 80 tys. zł, zaś dla zespołu – 320 tys. złotych. Środki te zespół będzie mógł przeznaczyć na sfinansowanie uczestnictwa w międzynarodowych konferencjach czy konkursach, bądź też na zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z tymi wydarzeniami.

W konkursie ocenie merytorycznej poddano 103 zgłoszone projekty. Ostatecznie finansowanie uzyskały 63 projekty zgłoszone przez 20 uczelni.