Robot absolwentów AGH pomaga chorym dzieciom

W konkursie „Start up Award”, który został zorganizowany w ramach Forum Inwestycyjnego w Tarnowie, robot skonstruowany przez absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej zajął I miejsce.

W rywalizacji wzięło udział 67 projektów, w finale znalazło się 5 najlepszych rozwiązań. W konkursie promującym innowacyjne pomysły na biznes zwyciężyli mgr inż. Grzegorz Piątek i mgr inż. Bartłomiej Wielogórski – absolwenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Laureaci otrzymali 100 tys. zł na dalszy rozwój prac związanych z robotem pomagającym w rehabilitacji dzieci chorych na porażenie mózgowe.

W sierpniu br. projekt urządzenia uzyskał zgodę na produkcję i sprzedaż. Do tej pory sprzedano dwa roboty, na jednym z nich ćwiczą dzieci w Warszawie. Obecna cena rynkowa wynosi 48 tys. zł.

Przypomnijmy, że mgr inż. Grzegorz Piątek cztery lata temu skonstruował prototyp robota, który uczył chodzić chore na porażenie mózgowe dzieci jego kolegi. Projekt został stworzony w ramach pracy inżynierskiej, we współpracy z opiekunem naukowym prof. Mariuszem Giergielem. Urządzenie w 2012 r. zajęło I miejsce w konkursie „Zwykły Bohater”, w którym wyróżniani są ludzie wykazujący się bohaterstwem, uczciwością oraz chęcią pomocy innym.