Profesor AGH najlepszym prelegentem

Profesor Stanisław Dubiel z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej został wyróżniony nagrodą dla najlepszych prelegentów na prestiżowej międzynarodowej konferencji 20th International Conference on Solid State Compounds of Transition Elements (SCTE).

Komisja konkursowa, składająca się z wybitnych naukowców w dziedzinie chemii ciała stałego i fizyki związków pierwiastków przejściowych, nagrodziła podczas konferencji SCTE dziesięć najlepszych prezentacji przedstawianych przez młodych pracowników naukowych. Ponadto jury postanowiło dodatkowo nagrodzić prof. Stanisława Dubiela za wygłoszony wykład pt. Discovery and characterization of magnetism in sigma-FeMo compounds. Jego tematyka dotyczyła charakteryzacji ostatnio wykrytego magnetyzmu fazy sigma w stopach Fe-Mo przy zastosowaniu różnych metod eksperymentalnych (magnetometria stałoprądowa, podatność magnetyczna zmiennoprądowa, spektroskopia mӧssbauerowska) oraz propozycji magnetycznego diagramu fazowego dla badanego układu skonstruowanego na podstawie uzyskanych wyników. Faza sigma należy do tzw. faz Franka-Kaspera i występuje wyłącznie w stopach metali, z których przynajmniej jeden jest metalem przejściowym. Współautorem wygłoszonego przez profesora Dubiela wykładu jest dr hab. Janusz Przewoźnik z WFiIS.

Tegoroczna edycja międzynarodowej konferencji SCTE odbyła się w Saragossie w Hiszpanii w dniach 10-16 kwietnia 2016 r. Uczestniczyło w niej 220 osób z 46 krajów, w tym trzy osoby z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Tematyka konferencji obejmuje szeroko rozumiane własności fizyczne, chemiczne i krystalograficzne ciał stałych zawierających pierwiastki przejściowe, a także ich syntezę, charakteryzację oraz zastosowanie.