Prof. Piotr Bożek uhonorowany za osiągnięcia w dziedzinie fizyki

Polskie Towarzystwo Fizyczne przyznało prof. Piotrowi Bożkowi z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Nagrodę Naukową PTF im. Wojciecha Rubinowicza za rok 2016 r. za fundamentalne badania teoretyczne ultrarelatywistycznych zderzeń jądrowych.

Prof. Bożek ukończył studia wyższe na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1992 uzyskał stopień doktora, a w 2003 r. stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych. Tytuł profesora otrzymał w 2011 r.

Pracował w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2012 r. jest pracownikiem Katedry Zastosowań Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. W swojej pracy badawczej zajmował się teoretycznym opisem zderzeń cząstek elementarnych i jąder atomowych. Prowadził też rachunki teoretyczne przewidujące własności materii o bardzo dużej gęstości jak w jądrowych atomowych lub gwiazdach neutronowych.

Obecnie zajmuje się modelowaniem zderzeń jądrowych o najwyższych energiach. W tego typu zderzeniach tworzy się kropla gorącej materii, takiej jak we wczesnym Wszechświecie. W nagrodzonym cyklu prac prof. Bożek przewidział istnienie takiego rodzaju materii również w zderzeniach z udziałem mniejszych cząstek niż jądra atomowe. Te przewidywania znalazły potwierdzenie w najnowszych wynikach eksperymentów prowadzonych w Stanach Zjednoczonych i w Szwajcarii.

Profesor jest autorem i współautorem ponad 120 prac naukowych i komunikatów konferencyjnych.

Polskie Towarzystwo Fizyczne co roku przyznaje nagrody dla doświadczonych naukowców, młodych badaczy oraz nauczycieli za ich wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie badań naukowych, popularyzacji fizyki, a także jej nauczania. Nagrody wręczono w Warszawie 11 lutego br.