Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Prof. Janusz Kowal otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Śląskiej

30 września 2015 r. prof. dr hab. inż. Janusz Kowal otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Śląskiej.

 

Profesor został uhonorowany m.in. za promocję gliwickich naukowców, a także znaczne przyczynienie się „do rozwoju współpracy badawczej i technicznej Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej”. 

 

Prof. dr hab. inż. Janusz Krzysztof Kowal urodził się 25 lipca 1949 roku w Krakowie. W 1968 roku ukończył Technikum Łączności w Krakowie i w tym samym roku podjął studia na Wydziale Elektrotechniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

W 1973 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera elektryka w specjalności automatyka przemysłowa. W styczniu 1974 roku podjął pracę w Środowiskowym Laboratorium Drgań i Szumów na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Mechaniki i Wibroakustyki AGH, którym kierował prof. Zbigniew Engel. W latach następnych przeszedł kolejne stopnie kariery akademickiej.

 

Z Wydziałem MGiH, który w 1991 r. zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, jest związany od ponad 40 lat. W 1982 roku obronił pracę doktorską pt. „Synteza i analiza wybranych układów wibroizolacji sterowanej”. W kraju była to jedna z pierwszych prac doktorskich z tematyki aktywnych metod redukcji drgań. Stopień naukowy doktora habilitowanego nadała mu Rada Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych w czerwcu 1990 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Aktywne i semiaktywne metody wibroizolacji układów mechanicznych”. Od października 1990 roku pełni funkcję prodziekana ds. kształcenia, wprowadza nowe programy studiów inżynierskich i magisterskich w systemie „Y”, uruchamia nowe specjalności. W 1994 roku obejmuje kierownictwo Katedry Automatyzacji Procesów, która liczy 33 osoby w tym 7 samodzielnych pracowników naukowych (4 profesorów tytularnych). W 1996 r. zostaje wybrany dziekanem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W tym czasie dokonał zmian organizacyjnych. Zmienił strukturę wydziału zmniejszając liczbę Katedr. Zreformował system zarządzania i finansowania wydziału i jego jednostek, wprowadził nowe zasady oceny osiągnięć pracowników i wyników działania katedr. Spowodowało to wzrost efektywności działania i uczyniło wydział samowystarczalnym na drodze do obecnej rentowności. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych uzyskał w 1996 roku.

 

W latach 1999–2005 przez dwie kadencje pełnił funkcję prorektora ds. nauki w Akademii Górniczo-Hutniczej. Podczas pełnienia tej funkcji zrestrukturyzował administrację Działu Obsługi Badań Naukowych AGH i był inicjatorem powołania Akademickiego Centrum Zaawansowanych Technologii AKCENT Małopolska, w skład którego wchodziły AGH, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Krakowska. W 2005 roku został ponownie wybrany na dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje do 2012 roku. W tym okresie wydział zajmował pierwsze miejsce w rankingu wydziałów AGH oraz dwukrotnie w latach 2005 i 2010 uzyskał pierwszą kategorię w ocenie MNiSW i był najlepszym wydziałem mechanicznym w swojej grupie jednorodnej. W kolejnej ocenie prowadzonej przez KEJN w 2013 roku uzyskał kategorię A i również lokował się na najwyższej pozycji wśród wydziałów mechanicznych. W trakcie dwóch kadencji zrealizował kilka ważnych inwestycji jak: centrum kongresowe wydziału, bibliotekę wydziałową i nowoczesne laboratorium technologii. W 2005 roku został wybrany przewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych. Funkcję tę pełnił do 2012 roku i do chwili obecnej jest Honorowym Przewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych.

 

W 2012 roku został wybrany członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, gdzie pełni funkcję sekretarza Sekcji VI Nauk Technicznych. Od 1999 roku jest członkiem Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej, a obecnie jest przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Statutowo-Regulaminowych.

 

Za działalność naukowo-badawczą otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. w maju 2015 r. został uhonorowany godnością Doktora Honoris Causa Politechniki Lubelskiej.

 

Stopka