Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Prof. Janusz Kowal Doktorem Honoris Causa Politechniki Świętokrzyskiej

Miło nam poinformować, że 22 czerwca 2016 r. odbyła się uroczystość wręczenia godności Doktora Honoris Causa Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr. hab. inż. Januszowi Kowalowi z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Senat Politechniki Świętokrzyskiej przyznał Profesorowi ten zaszczytny tytuł w uznaniu jego wybitnych zasług, na wniosek Rady Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn.

Do grona ludzi wybitnych, którzy swoją postawą i osiągnięciami naukowymi ustalają standardy dla przyszłych pokoleń należy prof. Janusz Kowal – powiedział podczas uroczystości prof. dr. hab. inż. Stanisław Adamczak Rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

W laudacji promotor przewodu prof. dr hab. inż. Czesław Kundera zaznaczył, że prof. J. Kowal jest nie tylko wybitnym uczonym, ale także sprawnym organizatorem nauki, który zgromadził wokół siebie wielu ambitnych i aktywnych naukowców, tworząc znaną w kraju i na świecie szkołę naukową sterowania układami mechanicznymi o złożonej strukturze.

Na szczególne podkreślenie zasługują wieloletnie związki prof. Janusza Kowala z Politechniką Świętokrzyską. Współpraca z pracownikami Wydziału Mechanicznego, obecnie Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, trwa już ponad 20 lat. (…) Obejmowała ona badania aktywnych układów redukcji drgań i sterowanych zawieszeń pojazdów – podkreślił prof. Czesław Kundera.

Prof. dr hab. inż. Janusz Kowal urodził się 25 lipca 1949 r. w Krakowie. Jest absolwentem kierunku Automatyka na Wydziale Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej AGH. W 1974 r. podjął pracę na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, z którym związany jest zawodowo do dnia dzisiejszego. W roku 1982 obronił pracę doktorską, a w 1990 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 1996, a w 2000 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1990 r. pełni liczne funkcje kierownicze w AGH: był Prodziekanem WIMiR (1990–1996), Dziekanem WIMiR (1996–1999), Prorektorem ds. Nauki AGH (1999–2005) oraz ponownie Dziekanem WIMiR (2005–2012). W latach 1994–2015 kierował Katedrą Automatyzacji Procesów, która liczy obecnie 37 osób, w tym 8 samodzielnych pracowników naukowych. Od 1996 r. jest członkiem Senatu AGH, obecnie – Przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Statutowo-Regulaminowych.

Działalność naukowa prof. J. Kowala koncentruje się wokół problematyki: dynamiki układów mechanicznych, wibroakustyki, automatyki oraz sterowania układów i struktur mechanicznych. Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych należy zaliczyć pionierskie prace z zakresu metod aktywnych redukcji drgań. Są to głównie prace o charakterze doświadczalnym, poparte analizami teoretycznymi. Dotyczą one różnych problemów dynamiki maszyn i urządzeń, w szczególności zagadnień minimalizacji niepożądanych efektów, w pierwszym rzędzie zakłócających prawidłowe funkcjonowanie maszyn i urządzeń oraz szkodliwych drgań przekazywanych do otaczającego je środowiska i ich oddziaływania na organizm człowieka. Badania te były i są nadal ukierunkowane na uzyskiwanie aplikacyjnych wyników w budowie i eksploatacji maszyn w oparciu o współczesne podstawy naukowe. Niektóre oryginalne rozwiązania konstrukcyjne profesora i jego zespołu zostały opatentowane i znalazły zastosowanie praktyczne.

Wyniki swoich prac profesor publikuje w prestiżowych czasopismach naukowych. Jest autorem ponad 240 artykułów naukowych, 6 monografii i dwutomowego podręcznika akademickiego pt. Podstawy automatyki. Jest współautorem 14 patentów i kilku zgłoszeń patentowych.

Prof. J. Kowal jest promotorem 13 prac doktorskich, z których 10 zostało zakończonych. Był recenzentem 40 prac doktorskich oraz kilkudziesięciu postępowań habilitacyjnych i wniosków o nadanie tytułu profesora.

Profesor rozwija szeroką współpracę z wieloma liczącymi się ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. W każdym z tych ośrodków ma kontakty osobiste i zespoły naukowe, z którymi współpracuje. Owocami tej współpracy są wspólne badania naukowe i publikacje oraz wspólnie organizowane seminaria i konferencje naukowe. Jest honorowym członkiem Rady Wydziału Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie. Współpracuje również z ośrodkami przemysłowymi w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych i Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji, gdzie jest liderem Centrum Automatyzacji, Sterowania Układów i Struktur Mechanicznych, jak i w ramach Sieci Naukowych i Klastrów. W ramach konsorcjum z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji PIMOT w Warszawie, przedsiębiorstwami HYDROMEGA z Gdyni i Marvel z Łodzi jest realizatorem projektu o nazwie Aktywne zawieszenie wielofunkcyjnych pojazdów kołowych o wysokiej mobilności. Katedra Automatyzacji Procesów jest również członkiem KIS International Centre for Excellence Manufacturing Technologies and Applications ICEMTA.

Prof. Kowal od 1992 r. organizuje cyklicznie międzynarodową konferencję Active Noise and Vibration Control Methods. Był jednym z inicjatorów powstania międzynarodowej konferencji International Carpathian Control Conference. Wchodzi w skład wielu komitetów naukowych konferencji krajowych i międzynarodowych oraz komitetów redakcyjnych czasopism naukowych w kraju i za granicą, m.in.: Journal of Low Frequency Noise Vibration and Active Control, Acta Mechanica and Automatica, Mechanics and Control, Technical Transaction-Mechanics, Napędy i Sterowanie, Przegląd Mechaniczny.

Profesor aktywnie uczestniczy w pracach wielu organizacji i komisji, m.in.: jest członkiem międzynarodowych organizacji naukowych, takich jak: International Institute of Acoustic and Vibration (USA), gdzie w 2012 r. został wybrany na członka Bord of Directors, CLAWAR Association (GB), ASEE American Society for Engineering Educations. Od trzech kadencji jest członkiem Komitetu Mechaniki PAN i Komitetu Budowy Maszyn PAN, a od 2016 r. przewodniczącym Komitetu Budowy Maszyn. Bierze udział w pracach wielu rad naukowych. Jest członkiem Rady Naukowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie.

Od roku 2012 jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, gdzie pełni funkcję sekretarza Sekcji VI Nauk Technicznych. W latach 2005–2012 przewodniczył Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych. Obecnie jest jego honorowym przewodniczącym. Pracował w Regionalnym Komitecie Sterującym przy Marszałku Województwa Małopolskiego, był członkiem Zespołu ds. Nagród Premiera a obecnie pracuje w zespole ds. Nagród MNiSW.

Za działalność na rzecz nauki i gospodarki uzyskał liczne odznaczenia branżowe i państwowe. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a Senaty Politechniki Lubelskiej i Politechniki Śląskiej nadały mu najwyższą godność akademicką Doktora Honoris Causa.

 

Stopka