Fot: Marek Szewczuk, Studencka Agencja Fotograficzna w Lublinie

Prof. Antoni Tajduś Doktorem Honoris Causa Politechniki Lubelskiej

Z przyjemnością informujemy, że 13 maja 2016 r. odbyła się uroczystość wręczenia godności Doktora Honoris Causa Politechniki Lubelskiej prof. dr. hab. inż. Antoniemu Tajdusiowi.

Senat Politechniki Lubelskiej ocenił dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny prof. Antoniego Tajdusia jako wybitny.

Poczytujemy sobie za zaszczyt, że tak wybitny Uczony zgodził się przyjąć godność Doktora Honoris Causa Politechniki Lubelskiej i stanie się przez to członkiem naszej społeczności akademickiej – powiedział podczas uroczystości prof. Piotr Kacejko Rektor Politechniki Lubelskiej.

W laudacji promotor przewodu prof. dr hab. Lucjan Pawłowski podkreślił, że nadanie tej godności jest wyrazem uznania środowiska naukowego dla wielkiego wkładu prof. Antoniego Tajdusia w rozwój nauki.

Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej, który 12 lat temu utworzyłem, czuje się zaszczycony, że do grona swoich Doktorów Honoris Causa może zaliczyć tak wybitnego uczonego. (…) Podczas pełnienia licznych funkcji Profesor Tajduś wielokrotnie wspierał Politechnikę Lubelską zwłaszcza Wydział Inżynierii Środowiska, w szczególności wsparciu prof. Tajdusia zawdzięczamy realizację grantu z Blue Gas – powiedział prof. Pawłowski.

Prof. Antoni Tajduś – urodzony w 1949 r. w Tymbarku. Studia ukończył na Wydziale Górniczym w Akademii Górniczo-Hutniczej. Od początku zatrudnienia związany z AGH, gdzie uzyskał stopnie: doktora (1977), doktora habilitowanego (1990) oraz tytuł profesora (1998). Pełnił funkcje: Prodziekana Wydziału Górniczego (1993–1996), Dziekana Wydziału Górniczego (1996–2002) oraz Prorektora ds. Ogólnych (2002–2005). Przez dwie kadencje (w latach 2005–2008 oraz 2008–2012) sprawował urząd Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Obecnie jest kierownikiem Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Jednocześnie pełni funkcję Przewodniczącego Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (w kadencji 2013–2016).

Otrzymał wiele zaszczytnych odznaczeń i wyróżnień, a do najważniejszych z nich należą: Złoty Krzyż Zasługi (1996), Dyrektor Generalny I Stopnia (1998), Złota Odznaka „Zasłużony dla Górnictwa” (1999), Doktor Honoris Causa Donbaskiego Instytutu Górniczo-Metalurgicznego na Ukrainie (2002), Profesor Honorowy Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowsku (2006), Odznaka „Honoris gratia” nadana przez Prezydenta Miasta Krakowa (2009), Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Głównego Instytutu Górnictwa” (2009), Profesor Honorowy Politechniki Śląskiej (2010), Małopolanin Roku 2009, Małopolska Nagroda Gospodarcza (2010), Naukowy Oskar za działalność naukową i organizacyjno-menedżerską (2010), Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA (2011), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2011), Profesor Honorowy Narodowego Uniwersytetu Technicznego Nafty i Gazu w Iwanofrankowsku (2012), Srebrny Medal za Zasługi dla Województwa Małopolskiego (2012), Doktor Honoris Causa Uniwersytetu w Miszkolcu (2013), Doktor Honoris Causa Politechniki Świętokrzyskiej (2013), Doktor Honoris Causa Politechniki Śląskiej (2015).

Utrzymuje kontakty z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi w takich krajach jak: Czechy, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wietnam, Chiny.

Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących:

• mechaniki skał i gruntów (deformacje powierzchni, szkody górnicze, tąpania, wstrząsy, utrzymanie wyrobisk podziemnych),
  • budownictwa podziemnego (tunele, przejścia podziemne, garaże oraz podziemne składowiska odpadów),
  • zastosowań metod numerycznych w mechanice skał i gruntów,
  • energetyki (bezpieczeństwo energetyczne kraju).

Sumaryczny dorobek publikacyjny prof. Antoniego Tajdusia obejmuje 211 pozycji: 14 książek; 183 artykuły, rozdziały w książkach i referaty konferencyjne; 14 patentów i wzorów użytkowych; oraz 263 niepublikowane prace naukowo-badawcze.

Członek wielu organizacji oraz instytucji naukowych:

• Wiceprzewodniczący Komitetu Górnictwa PAN,
  • Honorowy Przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych,
  • Członek Sekcji Mechaniki Górotworu Komitetu Górnictwa PAN,
  • Członek Komisji Nauk Technicznych PAU,
  • Członek Polskiego Komitetu Geotechniki,
  • Członek Rady Naukowej Instytutu Mechaniki Górotworu PAN w Krakowie,
  • Przewodniczący Komitetu Sterującego dla Przygotowania Zagospodarowania Legnickiego Zagłębia Górniczo-Energetycznego Węgla Brunatnego,
  • Założyciel Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystych Energii,
  • Członek Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny przy Wyższym Urzędzie Górniczym,
  • Członek Międzynarodowego Towarzystwa Mechaniki Skał,
  • Członek Rady Programowej kilku czasopism dotyczących górnictwa i budownictwa podziemnego oraz energetyki o zasięgu międzynarodowym (m.in. Journal of Anhui University of Science and Technology, Chiny; Journal Mining Engineering Rudarski Radowi, Serbia; Journal of Sustainable Mining),
  • Członek Stowarzyszenia Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze,
  • Członek Rady Naukowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”,
  • Członek Akademii Inżynierskiej w Polsce,
  • Członek Małopolskiej Rady Gospodarczej powołanej przez Marszałka Województwa Małopolskiego,
  • Redaktor Naczelny Kwartalnika „Archives of Mining Sciences”.