Powracający do Polski młodzi naukowcy zrealizują w AGH projekty naukowe

Dzięki rozstrzygniętemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej programowi HOMING skierowanemu do osób z zagranicy, które chcą realizować w Polsce projekty badawcze, pracę naukową w Akademii Górniczo-Hutniczej będzie rozwijało troje młodych doktorów. Otrzymają oni od FNP łącznie ponad 2,2 mln złotych na realizację projektów o charakterze staży podoktorskich.

Jednym z laureatów jest dr inż. Łukasz Ambroziński, który przed przyjazdem do Polski pracował naukowo w University of Washington w USA. Otrzymał 798 980,00 zł na realizację grantu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, gdzie będzie prowadził badania nieniszczące niejednorodnych struktur warstwowych z zastosowaniem technik syntetycznego i samo-ogniskowania.

Dr Anna Kozioł-Rachwał otrzymała 787 310 zł i na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej będzie realizować projekt o nazwie Efekt bliskości antyferromagnetyka i epitaksjalne bimetaliczne antyferromagnetyki – dwie ścieżki prowadzące do rozwoju spintroniki nowej generacji. Młoda badaczka pracowała wcześniej w Japonii, w tokijskim National Institute of Advanced Industrial Science and Technology.

Z kolei dr inż. Michał Nowak wrócił z Delft University of Technology w Holandii, aby w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii prowadzić badania nad transportem elektronowym w pół- i nadprzewodnikowych nanourządzeniach zdefiniowanych w jednowarstwowych dichalkogenkach metali przejściowych. Na realizację projektu otrzymał grant w wysokości 689 470,00 zł.

Do trzeciego konkursu w programie HOMING zgłoszono 34 projekty. Dziesięcioro wybranych młodych badaczy i badaczek będzie współpracować z polskimi partnerami naukowymi. Środki pozyskane od FNP pozwolą na sfinansowanie miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych. Środki na finansowanie grantów pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.