Podwójny triumf RopeRidera

Robot RopeRider otrzymał złoty medal na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2016 oraz specjalne wyróżnienie w konkursie Młody Wynalazca 2016. Autorami nagrodzonego projektu są Grzegorz Mięsowicz i Michał Łabęcki z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

RopeRider to mobilny robot do inspekcji linii wysokiego napięcia – samodzielnie porusza się po przewodach i dokładnie je bada w poszukiwaniu uszkodzeń. Pozwala to znacznie obniżyć koszty przy jednoczesnym skróceniu czasu inspekcji i ograniczeniu trudności oraz niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są ludzie przy wykonywaniu tego typu prac. Badania prowadzone nad projektem obejmowały optymalizację jego konstrukcji, opracowanie modeli ruchu oraz ich analizę, dostosowanie robota do różnych zadań inspekcyjnych i niektórych prac konserwacyjnych, a także budowę i testowanie wizyjnych systemów inspekcyjnych dla linii wysokiego napięcia.

<iframe width="520" height="293" src="https://www.youtube.com/embed/tpPYxDrL_vw?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen=""></iframe>

Warto przypomnieć, że Rope Rider zwyciężył w konkursie KOKOS 2016 w kategorii hit komercyjny.

W konkursie INTARG 2016 wzięło udział 150 prezentowanych na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych wynalazków. Główne kryteria oceny przedstawionych rozwiązań to: poziom innowacyjności, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie z odpowiednikami światowymi, poziom zaawansowania – gotowości technicznej TRL, możliwości wdrożenia i komercjalizacji, efekty ekonomiczne oraz społeczne. Z kolei do tegorocznej edycji konkursu Młody Wynalazca zostało zakwalifikowanych 19 projektów, których poziom merytoryczny jury określiło jako wysoki i porównywalny. W ocenie zgłoszonych rozwiązań uwzględniono takie kryteria jak: poziom innowacyjności, zapotrzebowanie na produkt, przewidywane efekty zastosowania, zaawansowanie rozwiązania, możliwości wdrożenia, kompletność nadesłanych opracowań oraz sposób ich prezentacji. Wyniki konkursów ogłoszono 15 czerwca 2016 r. w Katowicach.

Celem targów INTARG jest prorynkowa promocja innowacyjnych produktów, technologii i usług o poziomie gotowości technicznej TRL od 4 do 9, jak również innowacji, które weszły już na rynek i rozpoczęła się ich komercjalizacja. Wydarzenie daje też możliwość bezpośredniego kontaktu i spotkań przedstawicieli nauki, innowacyjnych przedsiębiorstw, przemysłu i otoczenia biznesu oraz podmiotów wspomagających i finansujących badania i rozwój. Konkurs Młody Wynalazca 2016 odbył się ramach tegorocznych targów INTARG. Organizatorami obu wydarzeń, nad którymi honorowy patronat objął minister nauki i szkolnictwa wyższego, są Eurobusiness-Haller oraz Fundacja Haller Pro Inventio.