Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Pięć medali dla AGH na Targach „Brussels Innova”

Podczas 63. Światowych Targów „Brussels Innova”, które zakończyły się
15 listopada br. w Brukseli, naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli trzy złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy.

 

Złotym medalem wyróżniono zespół z Katedry Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (dr inż. Jakub Gałka, prof. Mariusz Ziółko, dr inż. Bartosz Ziółko, mgr inż. Tomasz Jadczyk, mgr inż. Dawid Skurzok) za technologię Voice Color. Służy ona do identyfikacji i weryfikacji mówcy na podstawie cech biometrycznych głosu. Zastosowanie wynalazku w procesie identyfikacji i weryfikacji mówcy pozwala na zwiększenie wygody oraz skrócenie czasu obsługi klienta w centrach telefonicznych (call center) i na platformach internetowych. Voice Color otrzymał także nagrodę specjalną od Taiwan Prominent Inventor Association.

 

Drugi złoty medal przypadł w udziale zespołowi z Katedry Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (dr inż. Bartosz Ziółko, mgr inż. Tomasz Pędzimąż, mgr inż. Szymon Pałka, mgr inż. Ireneusz Gawlik, mgr inż. Bartłomiej Miga, mgr inż. Paulina Bugiel) za rozwiązanie 3D realtime audio engine simulation for video games. Silnik dźwięku, który działa w czasie rzeczywistym jest technologią gotową do wykorzystania w grach komputerowych.

 

Trzeci złoty medal przyznano dr. inż. Jerzemu Nabielcowi z Katedry Metrologii i Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej za adaptacyjny dziennik napięcia z autokalibracją. Rozwiązanie ma duży potencjał ze względu na szeroki rynek zastosowań w branży energetycznej np. w licznikach energii elektrycznej obecnych w niemal każdym gospodarstwie domowym. Unikalna własność autokalibracji pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji i eksploatacji, a także uodparnia układ na efekty starzenia się elementów czy zmianę warunków otoczenia.

 

Ponadto, srebrnym medalem wyróżniono rozwiązanie pt. „Sposób i układ do synchronizacji i przesyłania informacji w rozległym systemie pomiarowo-sterującym” autorstwa dr. inż. Jerzego Nabielca oraz dr. inż. Andrzeja Wetuli z Katedry Metrologii i Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Zastosowanie tego wynalazku w sieciach energetycznych o krajowym lub nawet kontynentalnym zasięgu pozwoli na zwalczanie oscylacji mocy oraz zapewnienie stabilności systemu energetycznego.

 

Brązowym medalem doceniono projekt pt. „Wyszukiwarka akustyczna do słów kluczowych – technologia rozpoznawania mowy SARMATA” przygotowany przez zespół z Katedry Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (prof. Mariusz Ziółko, dr inż. Bartosz Ziółko, dr inż. Jakub Gałka, mgr inż. Dawid Skurzok, mgr inż. Tomasz Jadczyk). System rozpoznawania mowy polskiej SARMATA usprawnia komunikację człowieka z maszyną. Technologia ta pozwala na przeszukiwanie nagrań głosowych w ten sam sposób jak przeszukiwanie Internetu za pomocą wyszukiwarki Google.

 

Stopka