Zdjęcie: Katarzyna Ciesielska

Odznaczenia dla profesora AGH za zasługi na rzecz środowisk polonijnych

Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych oraz za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych. Został również nagrodzony przez TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju.

Uroczysta gala wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych odbyła się 2 maja 2016 r. Warszawie, na dziedzińcu Belwederu. Prof. Małoszewski w imieniu wszystkich nagrodzonych osób wygłosił uroczyste przemówienie. Order Odrodzenia Polski jest państwowym odznaczeniem nadawanym za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Tego samego dnia wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie podczas galowego koncertu wręczono doroczną nagrodę TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Od 1995 r. nagroda ta przyznawana jest wyjątkowym osobowościom ze świata nauki, kultury, polityki oraz sportu, które poprzez swoje osiągnięcia promują pozytywny wizerunek Polski i Polaków w świecie. Symbolem wyróżnienia jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina.

Prof. Piotr Małoszewski ukończył studia z zakresu fizyki technicznej na Wydziale Elektrotechniki Akademii Górniczo-Hutniczej w 1973 r. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH w 1978 r. Habilitował się w 1993 r. na Uniwersytecie we Fryburgu. W 2000 r. postanowieniem prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk o Ziemi. Był stypendystą Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z hydrogeologią, hydrologią znacznikową i geologią. Profesor jest również aktywnym działaczem polonijnym i katolickim. W latach 1993–1999 był dyrektorem Szkoły Przedmiotów Ojczystych działającej przy Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Współtworzył Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, którego jest obecnie wiceprzewodniczącym. Jest także przewodniczącym Rady Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech. Za swoją działalność prof. Małoszewski został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim (2000 r.) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2012 r.).