Naukowcy oraz studenci z AGH laureatami konkursu na temat energetyki jądrowej

Trzech pracowników naukowych oraz dwoje studentów z AGH znalazło się wśród laureatów konkursu na temat energetyki jądrowej i jej wpływu na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę.

Wydarzenie podzielone było na dwie kategorie, z których każda przeznaczona była dla innej grupy uczestników. Rywalizowali studenci, doktoranci oraz naukowcy zajmujący się nie tylko naukami ścisłymi i technicznymi, ale również społecznymi, medycznymi czy przyrodniczymi.

W konkursie na najlepszą publikację mogli wziąć udział pracownicy naukowi i doktoranci uczelni publicznych i niepublicznych oraz jednostek naukowo-badawczych, którzy w latach 20132015 opublikowali pracę dotyczącą szeroko pojętej energetyki jądrowej. Spośród przesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła laureatów I i II miejsca oraz przyznała wyróżnienia. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono prace w trzech kategoriach: nauki ścisłe i techniczne, nauki społeczne i humanistyczne oraz publikacje popularnonaukowe.

W kategorii publikacji popularnonaukowych komisja konkursowa przyznała II nagrodę za publikację:

• Do czego może doprowadzić gra w pasjansa, czyli o metodach Monte Carlo w fizyce reaktorów jądrowych, autorstwa dr. inż. Mikołaja Oettingena z Katedry Energetyki Jądrowej Wydziału Energetyki i Paliw AGH

W kategorii nauk ścisłych i technicznych komisja konkursowa wyróżniła publikacje:

• On-line Reactivity Monitoring System in Accelerator-Driven Systems, autorstwa dr. inż. Pawła Gajdy z Katedry Energetyki Jądrowej Wydziału Energetyki i Paliw AGH
  • Burnup instabilities in the full-core HTR model simulation, autorstwa mgr. Grzegorza Kępistego, doktoranta z Katedry Energetyki Jądrowej Wydziału Energetyki i Paliw AGH

Lista nagrodzonych publikacji

W konkursie dla studentów rywalizacja polegała na rozwiązaniu problemu dotyczącego energii jądrowej w jednej z wybranych dziedzin: politologii, ekonomii, socjologii, komunikacji społecznej, turystyki / inwestycji samorządowych, fizyki, prawa, nauk medycznych / radiobiologii. Zwycięzców wybierano w każdej konkursowej kategorii. Nagrodą za zajęcie I miejsca był wyjazd studyjny do jednej z działających elektrowni jądrowych na świecie. Za zajecie II i III miejsca przyznano nagrody pieniężne, odpowiednio 4000 zł i 2000 zł.

Nagrodzeni studenci to:

• Jadwiga Najder – I miejsce w kategorii komunikacja społeczna
  • Artur Leśniak – III miejsce w kategorii socjologia

Laureaci studiują na Wydziale Energetyki i Paliw AGH.

Lista zwycięzców w konkursie dla studentów

Konkurs, organizowany przez firmę PGE EJ 1, stanowi element programu „Atom dla nauki”, którego celem jest zachęcenie przyszłych pokoleń inżynierów oraz specjalistów innych dziedzin do pogłębiania wiedzy na tematy związane z energetyką jądrową.