Nagrody Prezesa Rady Ministrów dla naukowców z AGH

Miło nam poinformować, że naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki zostali tegorocznymi laureatami nagród Prezesa Rady Ministrów.

• Wyróżnienie za osiągnięcia naukowe za rok 2013 otrzymała prof. dr hab. inż. Małgorzata Skorupa

Osiągniecie prof. dr hab. inż. Małgorzaty Skorupy wiąże się z zagadnieniami zmęczenia materiałów oraz konstrukcji i polega na stworzeniu teoretycznych modeli zjawisk, które zostały zweryfikowane doświadczalnie. Te modele inicjacji i propagacji pęknięcia zmęczeniowego złączy nitowych w konstrukcjach lotniczych uwzględniające nie tylko parametry złącza, ale i technologie jego wykonania, okazały swoją wyższość wobec dostępnych komercyjnie (np. finansowany przez NASA komercyjny kod NASGRO) oraz stosowanych przez producentów lotniczych (Boeing Fokker), dzięki czemu doprowadziły do ich modyfikacji. Prace te stanowią poważny wkład do naukowego zrozumienia zjawisk zmęczeniowych i mają wysokie znaczenie, gdyż przyczyniają się do takiego udoskonalania zarówno metod projektowania i technologii wykonywania złożonych konstrukcji, aby zapewnić im bezpieczeństwo i stanowią praktyczne narzędzie w rękach konstruktora.

• Nagrodę za rozprawę doktorską otrzymał dr inż. Adam Jabłoński

Praca doktorska pt. Methods of automatized monitoring and diagnosis of wind turbines dotyczy bardzo istotnego z punktu widzenia praktycznego problemu realizacji automatycznych systemów diagnozowania turbin wiatrowych. W rozprawie autor przedstawił automatyczną procedurę diagnozowania w szczególności tych komponentów turbin wiatrowych, które związane są z wirującymi elementami turbiny, a więc przekładniami planetarnymi oraz łożyskami. Praca doktorska opisuje wyjątkowo liczne wyniki prac badawczych laureata, które zaowocowały zupełnie nowatorskimi algorytmami przetwarzania sygnałów w zakresie wczesnego wykrywania uszkodzeń. Algorytmy opisane w pracy zostały zaimplementowane na kilkuset instalacjach w Europie.