Nagroda Naukowa „Polityki” dla dr. inż. Jerzego Domżała

Dr inż. Jerzy Domżał z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH został laureatem Nagrody Naukowej „Polityki” w kategorii nauki techniczne.

Naukowiec z AGH prowadzi badania w ważnej i przyszłościowej dziedzinie – teleinformatyce – koncentrując się na Internecie Przyszłości, w kontekście gwarantowania jakości obsługi i niezawodności. Opracował i zgłosił do ochrony patentowej w wielu krajach prototyp rutera, pozwalającego na bardziej wydajne wykorzystanie zasobów sieciowych i obniżenie kosztów funkcjonowania sieci, a tym samym i rachunków dla użytkowników.

Jego zdolności dydaktyczne docenili studenci – w 2014 r. został wybrany przez nich najlepszym wykładowcą na pierwszym roku Teleinformatyki AGH. W ramach projektu AGH Junior napisał wraz z dziećmi cykl artykułów pod nazwą „Rozmowy z dziećmi o świecie nowoczesnych technologii”.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 18 października br., nagrody wręczono 5 laureatom oraz 10 finalistom konkursu w dziedzinach: nauki ścisłe, nauki o życiu, nauki społeczne, nauki humanistyczne oraz nauki techniczne.

W konkursie wzięło udział 377 osób. W I etapie kapituła profesorska wyłoniła wśród nich 15 finalistów. W II etapie kapituła społeczna wytypowała 5 zwycięzców. Wyróżnienia przyznano młodym, wybitnym naukowcom. Dziesięciu laureatów otrzymało nagrody w wysokości 15 tys. zł, finałowa piątka po 30 tys. zł.