Nagroda dla Centrum Energetyki oraz wyróżnienie dla kampusu AGH w konkursie „Kraków – mój dom”

W tegorocznym plebiscycie architektonicznym „Kraków – mój dom” Akademia Górniczo-Hutnicza zdominowała konkurencję aż w dwóch kategoriach. Zwycięzcą konkursu w kategorii architektury użyteczności publicznej zostało Centrum Energetyki, z kolei kampus AGH otrzymał wyróżnienie w kategorii architektury przestrzeni publicznej.

W uroczystej gali zorganizowanej przez Dziennik Polski, która odbyła się 26 czerwca 2015 r. w Krakowie, uczestniczyli Jacek Szopa, dyrektor ds. organizacyjnych oraz Paweł Myśliwiec, kierownik Działu Obsługi Uczelni.

Centrum Energetyki AGH, będące największą inwestycją w historii uczelni, której wartość wynosi blisko 190 mln zł, wyróżnia się nowoczesną formą oraz futurystyczną kolorystyką. Pionowe podziały elewacji dodają dynamiki monumentalnej budowli, w której czerń i szarość przełamują żółte detale. Kompleks o powierzchni 15 tys. m kw. składa się z dwóch budynków, sięgających 7 kondygnacji, który zwieńcza półprzejrzysty, żółty pawilon. Położony przy ul. Czarnowiejskiej 36 budynek został oddany do użytku w kwietniu 2015 r., a aktualnie trwa wyposażanie jego wnętrz. W Centrum powstanie 38 specjalistycznych zespołów laboratoriów służących m.in. badaniom w zakresie tzw. czystych technologii węglowych, które są prowadzone i koordynowane przez AGH w ramach Węzła Wiedzy i Innowacji KIC „InnoEnergy” Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), a także dydaktyce i badaniom w dziedzinach: energii odnawialnej, energii atomowej, technologii materiałowych, transportu i ochrony środowiska.

W konkursie nagrodzono również kampus AGH. Aranżacja zielonej przestrzeni zmienia się wraz z porami roku. Wiosną, kiedy zakwita tu kilkanaście tysięcy tulipanów, AGH staje się małą Holandią. Uczelniani ogrodnicy dbają również o regularne formy (np. przed głównym gmachem AGH pojawił się żywopłot z cisu i rząd grabów kolumnowych, a wokół nich rośnie irga i trzmielina) oraz prowadzą drzewa na stelażach – np. platany przy Bibliotece Głównej. Co więcej – na dobór roślinności wpływ mają również… elewacje budynków. Do kolorów Centrum Energetyki nawiązują żółte liliowce i czarna trawa. Z kolei dąb czerwony, barwą swoich jesiennych liści, nieprzypadkowo stanął przed budynkiem Centrum Ceramiki. Środkowa część kampusu, w pobliżu zegara słonecznego, koła z kopalnianej maszyny wyciągowej oraz Lokomotywy AGH, która zwykle tonie w różach, to jedno z ulubionych miejsc studentów oraz krakowian. Bogactwo kampusu tworzą platany, lipy, grusze kolumnowe, klony, derenie, migdałki, buki, trawy, perukowce, hortensje, krokusy, żonkile, zimowity, runianka, tawulec pogięty i dziesiątki innych roślin. Warto dodać, że dzięki współpracy z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym na drzewach i budynkach zawisło kilkaset budek dla ptaków (szpaków, sikorek, jerzyków, kawek i pustułek). Spacerując przez teren AGH, można również podziwiać galerię rzeźb, której autorami są profesjonalni artyści, w tym studenci ASP, a także eksponaty związane z działalnością badawczą wydziałów.

Centrum Energetyki

Widok na kampus AGH z Centrum Energetyki