Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego Rektorowi AGH prof. Tadeuszowi Słomce

1 września 2015 r. podczas inauguracji roku akademickiego w Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Rektorowi Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeuszowi Słomce.

 

Stopień doktora honorowego jest uważany za najważniejsze wyróżnienie, jakie może nadać uniwersytet za zasługi w dziedzinie nauki, kultury, gospodarki czy polityki. Z inicjatywą tą wyszedł Senat Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu, a w uzasadnieniu decyzji czytamy, że tytuł został przyznany: „za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, za rozwój i wsparcie współpracy międzynarodowej z Przykarpackim Narodowym Uniwersytetem, programu wspólnego nauczania (podwójnego dyplomowania) studentów z Ukrainy”.

 

Uroczystość odbyła się w Auli Wasyla Stefanyka Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego, a oprócz tytułu dla Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki, godność honorową otrzymała również prof. Aleksandra Hnatiuk – ukrainistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, profesor nadzw. w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

 

Prof. Tadeusz Słomka w swoim przemówieniu podziękował Rektorowi PNU prof. Igorowi Cependzie za niezwykłe wyróżnienie oraz zwrócił uwagę na konieczność poszerzania (i tak już znakomitej) współpracy naszych uczelni.

 

Wiele razy odwiedzałem Wasz piękny kraj i mam tutaj sporo przyjaciół. W latach 2001–2005, razem z geologami ukraińskimi prowadziliśmy badania terenowe w Karpatach. Przemierzaliśmy doliny i wspinaliśmy się na szczyty gór. (…) Jednak najbardziej cenię sobie fakt, że w trakcie mojej obecnej kadencji rektorskiej kilkukrotnie zwiększyła się liczba studentów z Ukrainy na naszej uczelni, wzrosła wyraźnie wymiana pracowników oraz liczba wspólnie organizowanych konferencji – mówił Rektor AGH.

 

Przykarpacki Uniwersytet Narodowy, który został założony w 1940 roku, obchodzi właśnie swój jubileusz:
75 lat pięknej, a czasem bardzo trudnej historii, która doprowadziła Was do czołówki ukraińskich uczelni, to dowód na ogromne zaangażowanie i determinację zarówno władz jak i całej społeczności akademickiej. Jednak ostatnie wydarzenia pokazują, że historia jest często nieprzewidywalna. Cała Ukraina przeżywa obecnie trudne chwile. (…) Znając wielu Ukraińców, wiem, że przetrwacie nawet najtrudniejsze chwile i wyjdziecie z nich silniejsi. Jak mawiał Cyceron: „Historia magistra vitae est”. Jestem przekonany, że wydarzenia te wzmocnią Was jako naród i pozwolą przezwyciężyć wszelkie przeciwności – powiedział prof. Słomka, składając gratulacje.

 

Uroczystą inaugurację roku akademickiego zakończyły występy grup artystycznych związanych z Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym.

 

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka urodził się 27 października 1948 r. w Świątnikach Górnych koło Krakowa. Od dziecka zainteresowany był przyrodą nieożywioną. Ukończył Technikum Geologiczne w Krakowie i studia na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (w roku 1972). Całe życie zawodowe związał z Akademią, z Katedrą Geologii Ogólnej i Geoturystyki (wcześniej Zakładem Geologii Ogólnej i Matematycznej) Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Tutaj realizował kolejne stopnie i tytuły: dr inż., dr hab. inż., prof. AGH i profesora tytularnego. Prace – doktorska i habilitacyjna – poświęcone były sedymentologii formacji osadowych Karpat fliszowych, mechanizmom sedymentacji, formom nagromadzenia osadów, paleogeografii basenów i lądów. Jest autorem i współautorem ponad 230 publikacji naukowych poświęconych problematyce geologii złożowej, modelowaniu matematycznemu złóż kopalin użytecznych (Cu, pierwiastków promieniotwórczych, Zn i Pb, węgla kamiennego i brunatnego, diatomitów, iłów kaolinowych i surowców skalnych), sedymentologii głębokomorskich osadów klastycznych oraz metodologii dokumentowania i waloryzacji obiektów geoturystycznych. Ponadto jest współautorem 4 skryptów i książek oraz redaktorem 7 książek. Wielokrotnie prezentował wyniki swoich badań na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych: w Austrii, Czechach, Słowacji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Meksyku, USA, Australii i innych. W 1987 roku przebywał na 6-miesięcznym stażu naukowo-przemysłowym w firmie Converse Consultans w Kalifornii (USA). Prowadził również badania terenowe na Słowacji, Ukrainie, Wietnamie i USA, wspólnie z geologami z tych krajów. Prof. Tadeusz Słomka jest naukowcem o dużym, wielotorowym dorobku naukowym i nieustającej pasji twórczej. Imponujące jest niesłabnące tempo przyrostu publikacji, mimo ogromnych obciążeń administracyjnych. Z całą pewnością jest jednym z najlepszych geologów karpackich oraz ojcem polskiej i światowej geoturystyki.

 

Jego działalność organizacyjna jest równie bogata. Przez 12 lat kierował Katedrą Geologii Ogólnej, Ochrony Środowiska i Geoturystyki, był prodziekanem (1996–1999) i dziekanem Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska (1999–2005), prorektorem Akademii Górniczo-Hutniczej (2005–2012). Piastując funkcję dziekana Wydziału, był pomysłodawcą i inicjatorem powołania nowych kierunków studiów: Ochrona Środowiska, Informatyka Stosowana i Geoturystyka. Liczba studentów Wydziału zwiększyła się za jego kadencji z 850 do 3500, a Wydział był jednym z trzech najlepszych wydziałów AGH. Po zebraniu ogromnego doświadczenia organizacyjnego, w 2012 roku został rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej. Przewodniczył Konwentowi Dziekanów Wydziałów Nauk o Ziemi, był doradcą Wiceministra Środowiska, jest twórcą i Prezydentem International Association for Geoturism, członkiem International Association for Sedimentologists i International Association for Mathematical Geology. Jest członkiem Komitetu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, Prezesem Forum Akademicko-Gospodarczego, Przewodniczącym Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji oraz Przewodniczącym Komisji ds. Innowacji i Współpracy z Gospodarką Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jest członkiem wielu rad naukowych instytucji polskich i międzynarodowych. W 2015 roku został Przewodniczącym pierwszego w Polsce Związku Uczelni InnoTech Krak, w skład którego wchodzą trzy uczelnie krakowskie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Rolniczy. Reprezentują one olbrzymi potencjał: ponad 70 tys. studentów, 8 tys. pracowników, w tym ponad 1000 profesorów. To pierwszy w Polsce krok w kierunku konsolidacji uczelni, procesu podejmowanego w wielu najlepiej rozwiniętych krajach świata. Był pomysłodawcą i pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma „Geoturism", jest członkiem komitetu redakcyjnego czasopism „Acta Montanistica Slovaka" oraz „Oil & Gas". Był sekretarzem i przewodniczącym wielu cyklicznych, międzynarodowych konferencji naukowych: Zastosowań Metod Matematycznych i Informatyki w Geologii, Międzynarodowych Konferencji Geoturystyki GEOTOUR, Programy Komputerowe w Geologii. Kierował ponad 20 grantami i pracami zleconymi z przemysłu. Prowadził (i nadal prowadzi) wykłady, seminaria i zajęcia terenowe z geologii ogólnej, stratygrafii, kartografii geologicznej, geologii matematycznej (także dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego), sedymentologii, biznesu w geologii, geoturystyki, atrakcji geoturystycznych Polski i świata.

 

W roku 2015 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa jednej z najlepszych uczelni technicznych w Japonii – Shibaura Institute of Technology.

Stopka