Młodzi, wybitni uczeni z AGH stypendystami MNiSW

Ośmiu naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zostało laureatami w VIII edycji konkursu na stypendia dla młodych, wybitnych badaczy.

Spośród 500 nadesłanych wniosków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyłoniło 137 laureatów. Tegoroczni stypendyści reprezentują następujące dziedziny: nauki humanistyczne, społeczne, nauki o sztuce i twórczości artystycznej, nauki przyrodnicze, techniczne, ścisłe, rolnicze oraz medyczne. W tym prestiżowym gronie znaleźli się:

• dr inż. Jerzy Domżał – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
  • dr inż. Lucjan Janowski – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
  • dr inż. Katarzyna Kosek-Szott – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
  • dr inż. Adam Martowicz – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
  • dr inż. Daniel Prusak – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
  • dr inż. Szymon Szott – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
  • dr inż. Magdalena Ziąbka – Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
  • mgr inż. Adam Jabłoński – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

Najlepsi badacze, którzy nie ukończyli 35. roku życia, mogą liczyć na ponad 4 tys. zł miesięcznie przez okres do 3 lat. W 2013 roku resort nauki przeznaczy na stypendia ponad 22 mln zł.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców przyznawane są młodym badaczom zatrudnionym w uczelniach, w instytutach Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych. Wnioski składa instytucja zatrudniająca młodego badacza. Ocenie podlega m.in. dorobek naukowy kandydata, poziom prowadzonych badań, nagrody oraz udział w projektach międzynarodowych.