Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

„Iuventus Plus”: naukowiec z AGH poprowadzi badania nad syntezą kompozytu Ni-TiO2

Projekt „Magnetoelektrochemiczna synteza kompozytu Ni-TiO2” dr. inż. Krzysztofa Mecha z Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH został zakwalifikowany do finansowania w V edycji konkursu „Iuventus Plus”.

Badania nad układem Ni-TiO2 z uwagi na ilość potencjalnych zastosowań tego materiału cieszą się bardzo dużą popularnością. Właściwości fizykochemiczne materiałów kompozytowych syntezowanych elektrochemicznie są ściśle związane z warunkami ich syntezy. Innowacyjność zaproponowanych do realizacji badań polega na syntezie kompozytu metodą elektrochemiczną Ni-TiO2 w obecności pola magnetycznego.

Głównym celem projektu jest stwierdzenie, czy za pomocą pola magnetycznego można kontrolować kinetykę elektrokrystalizacji osnowy oraz wbudowywania się w nią cząstek zbrojenia. Projekt ma na celu również szczegółową analizę kinetyki i mechanizmu reakcji elektrodowych w roztworach wodnych zawierających związki koordynacyjne Ni(II) z ligandami takimi jak gly-, cit3-, Ac- oraz HCOO-. Pomiary parametru elektrokinetycznego pozwolą wytypować odpowiednie koloidalne roztwory, które w kolejnym etapie wykorzystane zostaną do syntezy kompozytów.   Porównanie charakterystyk prądowo – napięciowych oraz zmian częstotliwości drgań rezonatora kwarcowego, otrzymanych na drodze pomiarów elektrograwimetrycznych pozwolą na określenie wpływu pola magnetycznego na szybkość procesów elektrodowych. Dodatkowo analiza danych elektrograwimetrycznych pozwoli na wnioskowanie o kinetyce wbudowywania się cząstek ceramicznych w metaliczną osnowę. Wyniki badań uzyskanych w ramach projektu dadzą odpowiedź na to, jak poprzez zmianę parametrów elektrolizy, w tym parametrów pola magnetycznego wpływać można na zawartość oraz rozmieszczenie fazy zbrojącej w syntezowanych kompozytach a przez to na ich właściwości funkcjonalne.

W V edycji konkursu „Iuventus Plus” Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał  kwotę 15 milionów zł na finansowanie projektów młodych naukowców, do 35 roku życia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy. W konkursie, w ramach którego rozpatrzono 894 wnioski młodych naukowców, wyłoniono 56 laureatów.

 

Stopka