„Mały Krakus”. Zdjęcie: Seweryn Kwaśniewski

Grand Prix „Złoty Gryf” 2016 dla „Małego Krakusa”

Grupy dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” wywalczyły Grand Prix na VIII Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych – „Złoty Gryf” 2016.

Dzieci zaprezentowały „Tańce i przyśpiewki góralskie – od Istebnej”. „Krakus” swoim występem pokonał 16 zespołów w kategorii taniec ludowy, a Grand Prix po raz pierwszy w historii przeglądu powędrowało do dzieci z młodszej grupy wiekowej (7-12 lat). Choreografię i inscenizację opracowała Katarzyna Piwowar związana z zespołem od 1987 r.

Przegląd odbył się w Dębicy w dniach 9-10 kwietnia 2016 r. Zespoły, podzielone na dwie grupy wiekowe (7-12 lat i 13-18 lat), prezentowały się w jednej z wybranych kategorii tanecznych: formy różne lub taniec ludowy. Oceniane były m.in. technika taneczna charakterystyczna dla danego stylu, ciekawość rozwiązań choreograficznych, dobór i atrakcyjność kostiumów do choreografii, wybór muzyki oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Podkarpacki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych stawia sobie za cel przede wszystkim popularyzację tańca wśród dzieci i młodzieży oraz kultywowanie polskich tradycji ludowych. Wydarzenie stwarza możliwość prezentacji nowych układów tanecznych i konfrontacji z innymi zespołami. Przegląd stanowi także miejsce wymiany nowych pomysłów związanych z tańcem i choreografią.