Godność Profesora Honorowego Politechniki Śląskiej dla prof. Zygmunta Kolendy

Podczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016 w Politechnice Śląskiej w dniu 30 września br. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym w Gliwicach odbyła się uroczystość, w trakcie której Rektor Politechniki Śląskiej Prof. Andrzej Karbownik wręczył dyplom oraz nadał tytułu Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej prof. Zygmuntowi Kolendzie.

Na wniosek Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Senat Politechniki Śląskiej 27 kwietnia br. nadał godność Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej prof. Zygmuntowi Kolendzie za wybitne osiągnięcia naukowe, w uznaniu zasług w rozwoju nauki polskiej, a w szczególności w zakresie rozwoju dyscypliny naukowej Energetyka.

Prof. Zygmunt Kolenda ukończył studia z zakresu energetyki na Politechnice Śląskiej, a także fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1965 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, habilitował się w 1968 r. (stopienie te uzyskał na Politechnice Śląskiej). Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1976 r., a tytuł profesora zwyczajnego w 1989 r. Tytuł Inżyniera Europejskiego nadany przez European Federation of National Engineering Associations w Paryżu uzyskał w 1995 r.

Profesor zawodowo związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą. Obejmował na niej kolejne stanowiska. W 1978 r. został dziekanem Wydziału Metali Nieżelaznych. Stracił tę funkcję w 1985 r. za współpracę z niejawnymi strukturami zdelegalizowanej „Solidarności”. W 1989 r. stanął na czele krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. Prowadził gościnne wykłady na uczelniach w Ameryce Północnej (University of New Brunswick, Federicton, Kanada, Metropolitan University, New Mexico, Mexico, Institute for Advanced Studies, Mexico). Nadal aktywnie pracuje na Wydziale Energetyki i Paliw AGH, bierze udział w projektach badawczych, publikuje, prowadzi konsultacje dla doktorantów oraz młodych pracowników naukowych.

Prof. Kolenda opublikował ponad 150 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych, jest autorem i współautorem trzech książek. Był promotorem 18 przewodów doktorskich, recenzentem prac habilitowanych oraz w przewodach o nadanie tytułów naukowych profesora dla Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Jest wychowawcą trzech profesorów tytularnych. Specjalizuje się m.in. w zakresie matematycznego modelowania procesów wymiany ciepła i masy oraz termodynamiki procesów nieodwracalnych.

Profesor jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, jest Przewodniczącym Komisjami Zagrożeń Cywilizacyjnych oraz Komisji Badań Diaspory Polskiej PAU. Jest członkiem wielu komitetów naukowych w kraju i za granicą; zasiada w Komitecie Problemów Energetyki PAN, Komitecie Termodynamiki i Spalania PAN, Komitecie Nauk Technicznych PAN, American Society for Engineers (ASME), International Committee of Thermodynamics, Gesellschaft für Angewandte Mathematik und Mechanik (GAMM).

Od 1996 r. prof. Zygmunt Kolenda jest przewodniczącym krakowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Organizuje Kongresy Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie. Jest także członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Za swoje dokonania został wyróżniony wieloma zaszczytnymi odznaczeniami państwowym m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. został odznaczony przez Prezydenta Miasta Krakowa medalem „Honoris Gratia”.