Dwa projekty z AGH zwyciężyły w konkursie „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”

W rozstrzygniętym konkursie „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG” projekty autorstwa naukowców z AGH zajęły pierwsze dwa miejsca. Laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz szansę na realizację swoich pomysłów w spółkach z grupy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Zwyciężył projekt mgr inż. Agnieszki Myśliwiec absolwentki Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu, która znalazła sposób na to, jak uniknąć kosztownego transportu płuczki i zwiercin, a jednocześnie chronić środowisko. Do konkursu zgłosiła pomysł przetwarzania płuczki i zwiercin bezpośrednio przy wiertni. Mgr inż. Agnieszka Myśliwiec jest współautorką patentu na sposób przetwarzania odpadów wiertniczych – zamianę płuczki w sypki i suchy materiał. Według niej przy wiertniach mogłyby stanąć koparki z łyżkami mieszającymi, a przetworzony materiał powinien być wykorzystany w pobliżu miejsca wydobycia jako produkt w postaci np. ziemi antropogenicznej, materiału do użyźniania gleb czy wypełniacza mineralnego do celów budowlanych. Oprócz oszczędności związanych z transportem płuczki do miejsc przetwarzania, zyskałoby także środowisko naturalne. Zwyciężczyni otrzymała 15 tys. zł i ma szansę na podpisanie umowy o wartości do 100 tys. zł na realizację pomysłu w PGNiG.

Drugie miejsce zajął projekt pt. „Budowa mapy drogowej klientów gazu ziemnego w Polsce”. Tomasz Cieślik, doktorant na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu, który zgłosił pomysł do konkursu, pracował nad nim wraz dr. inż. Krzysztofem Kogutem z Wydziału Energetyki i Paliw oraz mgr. inż. Piotrem Narlochem z Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział w Tarnowie, Zakład w Krakowie. Pomysł zakłada stworzenie modeli istniejących oraz potencjalnych klientów – użytkowników gazu w całej Polsce, ustalić ich cechy wspólne oraz różnice, a także przypatrzeć się czynnikom wpływającym na zużycie gazu w poszczególnych miastach i regionach. Takie dane pozwoliłyby prognozować m.in. najbardziej optymalne obszary do inwestycji. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. odebrał w imieniu zespołu mgr inż. Tomasz Cieślik.

„Młodzi Innowacyjni dla PGNiG” to wydarzenie skierowane do młodych naukowców, studentów i doktorantów organizowane przez spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie. Rozstrzygnięcie konkursu i uhonorowanie laureatów odbyło się 12 października 2016 r. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie.