Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Budowa Centrum Energetyki AGH najlepszym przedsięwzięciem 2016 r. w Małopolsce

W konkursie „Lider Małopolski” Akademia Górniczo-Hutnicza została wyróżniona za budowę Centrum Energetyki AGH. Inwestycję uznano za ważną dla rozwoju naszego regionu, przyznając tytuł „najlepszego przedsięwzięcia roku 2016 w Małopolsce”.

Centrum Energetyki AGH, będące największą inwestycją w historii uczelni, której wartość wynosi blisko 190 mln zł, wyróżnia się nowoczesną formą oraz futurystyczną kolorystyką. Pionowe podziały elewacji dodają dynamiki monumentalnej budowli, w której czerń i szarość przełamują żółte detale. Kompleks o powierzchni 15 tys. m kw. składa się z dwóch budynków, sięgających 7 kondygnacji, który zwieńcza półprzejrzysty, żółty pawilon. Położony przy ul. Czarnowiejskiej 36 budynek został oddany do użytku w kwietniu 2015 r. W Centrum znajduje się 37 specjalistycznych zespołów laboratoriów służących m.in. badaniom w zakresie tzw. czystych technologii węglowych, które są prowadzone i koordynowane przez AGH w ramach Węzła Wiedzy i Innowacji KIC „InnoEnergy” Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), a także dydaktyce i badaniom w dziedzinach: energii odnawialnej, energii atomowej, technologii materiałowych, transportu i ochrony środowiska.

To nie pierwsza nagroda dla Centrum Energetyki AGH – w 2016 r. otrzymało ono nagrodę I stopnia w konkursie „Budowa Roku 2015” w kategorii obiektów dydaktycznych i laboratoryjnych, w 2015 r. zostało zwycięzcą konkursu architektonicznego „Kraków bez barier” w kategorii obiekty użyteczności publicznej, a w plebiscycie architektonicznym „Kraków – mój dom” zdobyło pierwsze miejsce w kategorii architektury użyteczności publicznej.

W organizowanym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski plebiscycie „Lider Małopolski” wyróżniane są inwestycje infrastrukturalne i gospodarcze oraz dokonania o wymiarze społecznym, edukacyjnym czy kulturowym w naszym regionie. Co roku wybierane są firmy, instytucje i wydarzenia, które mają wpływ na jakoś życia w Małopolsce.

Stopka