dr inż. Konrad Kowalczyk, fot. archiwum prywatne

Blisko 2 mln zł z programu Fundacji Nauki Polskiej dla naukowca z AGH

Dr inż. Konrad Kowalczyk z Katedry Elektroniki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji został jednym z trzynastu laureatów ogłoszonej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej trzeciej edycji konkursu FIRST TEAM. Naukowiec otrzymał dofinansowanie projektu na kwotę 1 998 700 zł.

Dr inż. Kowalczyk kieruje zespołem realizującym projekt o nazwie Rozproszony wielomikrofonowy interfejs audio do aplikacji głosowych. Jego celem jest opracowanie nowatorskich technik przetwarzania sygnałów akustycznych umożliwiających komunikację głosową lub sterowanie głosowe urządzeniami z dużej odległości osobie swobodnie poruszającej się w pomieszczeniu, w którym znajdują się rozproszone mikrofony. Jednoczesne „inteligentne” przetwarzanie sygnałów pochodzących z kilku urządzeń wyposażonych w mikrofony umożliwi uzyskanie sygnału mowy o wyższej jakości niż w przypadku używanych obecnie pojedynczych, niezależnie pracujących urządzeń oraz jego dokładniejszą analizę.

Do trzeciego konkursu w programie FIRST TEAM, wspierającego młodych doktorów w tworzeniu pierwszych zespołów badawczych, zgłoszono 81 wniosków, z których recenzenci i eksperci zarekomendowali do finansowania trzynaście projektów na łączną kwotę 25,6 mln zł. Środki pozyskane od FNP pozwolą wyróżnionym liderkom i liderom na stworzenie własnych zespołów badawczych i sfinansowanie miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych. Do współpracy przy prowadzeniu badań zostało zaproszonych łącznie 26 zagranicznych partnerów naukowych, 7 partnerów naukowych z Polski oraz 2 partnerów gospodarczych.

1 sierpnia br. rozpocznie się nabór w czwartym i jednocześnie przedostatnim konkursie w programie FIRST TEAM. Wnioski będzie można składać do 2 października br. Z kolei nabór wniosków w ostatnim konkursie rozpocznie się na początku stycznia 2018 r.