Blisko 1,5 mln zł z programu FIRST TEAM na projekt badawczy naukowca z AGH

Dr inż. Grzegorz Brus z Katedry Podstawowych Problemów Energetyki Wydziału Energetyki i Paliw został jednym z dziesięciu laureatów pierwszej edycji konkursu FIRST TEAM ogłoszonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Naukowiec uzyskał dofinansowanie projektu na kwotę 1 421 269 zł.

Zespół badawczy kierowany przez dr inż. Brusa realizuje projekt zatytułowany „Easy-to-Assemble Stack Type (EAST): Development of solid oxide fuel cell stack for the innovation in polish energy sector (Opracowanie nowego typu stosu ogniw paliwowych na potrzeby polskiego sektora energetycznego)”. Ma on na celu opracowanie i wykonanie nowego typu stosu ogniw paliwowych służącego do rozproszonego systemu produkcji energii elektrycznej. Nowatorski aspekt projektu leży przede wszystkim w prostocie konstrukcji stosu – jego proponowany typ jest łatwy do uszczelnienia oraz prosty w produkcji i montażu. Wady wynikające z prostoty konstrukcji zostały zminimalizowane za pomocą zorientowanego ma mikrostrukturę projektu elektrod oraz optymalizacji transportu ciepła w stosie ogniw typu SOFC. Projekt będzie prowadzony przy współpracy z dwoma prestiżowymi partnerami z Japonii: Kyoto University (KU) w Kioto oraz Shibaura Institute of Technology (SIT) w Tokio. Obie instytucje posiadają znaczące sukcesy w opracowaniu i wdrażaniu technologii ogniw paliwowych.

Celem programu FIRST TEAM jest finansowanie pierwszych zespołów badawczych kierowanych przez doktorów na wczesnym etapie kariery naukowej i realizujących badania o przełomowym znaczeniu naukowym lub gospodarczym.Do pierwszego konkursu zgłoszono 118 projektów, z których dziesięć otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 18,5 mln zł. Środki te pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020. Laureaci będą prowadzić swoje projekty we współpracy z łącznie 16 naukowymi partnerami zagranicznymi. Środki pozyskane od FNP pozwolą na sfinansowanie ponad 20 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz blisko 30 stypendiów dla młodych naukowców (studentów i doktorantów) zaangażowanych w realizację prac badawczych. Finansowanie projektów zostało przyznane na trzy lata. Laureaci zostali wyłonieni w toku trzyetapowej procedury merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch zespołach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

Kolejne konkursy FIRST TEAM planowane są do końca 2019 r. średnio dwa razy w roku. Nabór wniosków do kolejnej edycji ruszy 15 sierpnia 2016 r.