Awans AGH w światowym rankingu Webometrics

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zanotowała duży awans w ogłoszonym na początku lutego 2012 r. globalnym rankingu Webometrics, klasyfikującym najlepsze uczelnie świata.

W najnowszej edycji tego prestiżowego rankingu, w porównaniu do zestawienia z lutego 2011 roku, AGH awansowała aż o 248 miejsc - z 549. pozycji na miejsce 301. Pięć polskich uczelni uplasowało się w pierwszej pięćsetce zestawienia Webometrics (całe badanie obejmuje ponad 20 tys. uczelni):

293 - Uniwersytet Jagielloński

301 - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
347 - Uniwersytet Warszawski

354 - Politechnika Warszawska

381 - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas - CSIC). Czołowe miejsca zajmują niezmiennie amerykańskie szkoły wyższe, wyraźnie dominując w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych uczelni świata. W tej edycji rankingu najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda, wyprzedzając MIT oraz Uniwersytet Stanforda.

„Webometrics Ranking of World Universities" wystartował oficjalnie w 2004 roku i jest odświeżany co sześć miesięcy. Wskaźniki sieciowe zastosowane w rankingu są oparte na i skorelowane z tradycyjnymi wskaźnikami scjentometrycznymi i bibliometrycznymi. Ranking Webometrics dokonuje pomiaru objętości, widoczności i wpływu stron internetowych uniwersytetów, ze szczególnym naciskiem na dorobek naukowy (odniesienia do publikacji, wystąpienia na konferencjach, monografie, prace, raporty), ale również biorąc pod uwagę inne materiały (materiały z zajęć, seminariów i warsztatów, biblioteki cyfrowe, bazy danych, multimedia, strony osobiste). Webometrics bada także m.in. ogólne informacje na temat instytucji, jej działów czy grup badawczych.

Szczegółowe dane na temat rankingu znajdują się na stronie: www.webometrics.info